Ivan Korčok obviňuje Putina z vysokých cien! Má však aj dobré správy

Autor: Redakce

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok v Bratislave podpísali deklaráciu o prehĺbenom dialógu medzi SR a Nemeckom na roky 2022 až 2024. Na základe tejto deklarácie SR a Nemecko do konca roka prijmú aj „Akčný plán“, ktorý sa bude týkať konkrétne jednotlivých oblastí spolupráce. Ministri počas dňa rokovali aj o dianí na Ukrajine, slovenskom predsedníctve vo Vyšehradskej štvorke (V4) či západnom Balkáne, informuje TASR.

V deklarácii podľa Korčoka podčiarkujú princípy spolupráce, ktoré sú teraz v medzinárodnej politike pošliapavané, vrátane medzinárodného práva a princípov právneho štátu.

„Pre Slovensko je Nemecko strategický partner. Spája nás silné hodnotové puto, spoločný pohľad na mnohé témy vrátane rešpektovania ľudských práv a demokracie, právneho štátu, posilňovania mieru a bezpečnosti nášho kontinentu,“ povedal Korčok.

Šéf našej diplomacie sa na tlačovej konferencii zmienil aj o vojne na Ukrajine, v tejto súvislosti ho mrzia mnohé veci. „Chcem, aby to tu dnes zaznelo, vojna na Ukrajine trvá už päť mesiacov a uvedomujem si, že na ľudí môže dopadnúť únava. Mňa unavujú dezinformácie, ktoré sa Slovenskom žiaľ začali šíriť. Chcem z tohto miesta povedať, že za vysoké ceny na Slovensku nemôže nik iný ako Vladimír Putin. Je to práve jeho vojna na Ukrajine, ktorá tento stav spôsobila,“ povedal Ivan Korčok.

Vo svojom prejave tiež dodal, že nerozumie ani posledným krokom maďarského premiéra Viktora Orbána. „Ak Viktor Orbán vyhlasuje o Slovensku a Česku, že sme akýsimi vazalmi Európskej únie a Ukrajine pomáhame len kvôli tomu, aby sme sa zapáčili Bruselu, chcem mu z tohto miesta odkázať, že sa mýli. Ja mám naopak pocit, že to práve on sa snaží niekomu zapáčiť.. “ dodal minister zahraničných vecí.

Na tlačovej konferencii spolu s ministrom Korčokom vystúpila aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Tá na začiatok svojho prejavu poďakovala Ivanovi Korčokovi za pozvanie a zmysluplné rokovania. Potom uviedla: „Mottom mojej návštevy na Slovensku by mohlo byť aj Sme spolu. Dnes sa tieto dve slová naučila po slovensky celá moja delegácia. Je to zároveň aj názov jednej z mnohých dobrovoľníckych organizácií na pomoc Ukrajine. Asi nikoho neprekvapí, že sme dnes veľa diskutovali o tejto krajine. Ľudia na Slovensku, ale i v okolitých štátoch od prvého dňa ruskej agresie potvrdzujú, že srdce Európy je jednotné a solidárne,“ povedala ministerka.

Nemecká ministerka vo svojom vyhlásení taktiež uviedla, že nemecké obranné systémy a vojaci na Slovensku zostanú tak dlho, ako bude naša krajina potrebovať. Verí, že dnešné rokovania sú dobrým základom preto, aby sme spolu boli ešte silnejší. Vyzdvihla tiež „Akčný plán“, ktorý chcú s ministrom Korčokom podpísať a následne predstaviť verejnosti do konca tohto roka. „Obe naše krajiny z neho budú ťažiť a verím, že sa to prejaví pozitívne najmä na úrovni života tak nemeckých ako slovenských občanov,“ povedala Baerbocková.

ZDROJ: teraz.sk, FB
ZDROJ FOTO: FB