Hnutie Na železnicu spúšťa dialóg s politikmi, chce väčšiu podporu pre železnice

Autor: Lenka Zdražilová
Zdroj foto: Pixabay (free for commercial use)

Slovenské hnutie Na železnicu oslovuje politikov ohľadom železničnej dopravy prostredníctvom dotazníku. Očakáva sa, že odpovede prinesú náhľad do politickej budúcnosti slovenských železníc.

Slovenské Hnutie Na železnicu zverejnilo svoj zámer osloviť politické strany na tému nielen železničnej dopravy. Dotazník obsahujúci osem kľúčových otázok bol zaslaný všetkým politickým stranám, a odpovede naň budú postupne zverejňované, uviedlo hnutie na svojich facebookových stránkach.

„S potešením oznamujeme, že sme kontaktovali zástupcov všetkých politických strán a požiadali ich o vyplnenie nášho dotazníka. Naším cieľom je získať informácie o plánoch strán na podporu železničného sektora na Slovensku. O výsledkoch tejto iniciatívy vás budeme informovať,“ zverejnili na facebooku.

Popularita hnutia rastie, a to aj medzi známymi odborníkmi vrátane Miroslava Dzurindu a Františka Demka alebo politiky ako je napríklad Ladislav Matejka (SaS), uvádza server Raitarget. Podpora na sociálnych sieťach taktiež stúpa a očakávania ohľadom zverejnenia politických odpovedí na dotazník sú vysoké. Dotazník by mal zahŕňať oblasti ako plány strán na podporu železnice, podporu nákladnej železničnej dopravy alebo obnovu vozového parku a veľmi diskutovaný grafikon.

Cieľom Slovenského hnutia Na železnicu, je upozorniť na nedostatočný stav železničnej infraštruktúry na Slovensku. Snaží sa zlepšiť súčasnú dopravnú situáciu, ktorá zostáva zanedbaná. Kľúčovým bodom, je snaha presunúť aspoň 30 % nákladnej dopravy z ciest a diaľnic na železnicu, čo by malo predísť dopravným kolapsom. Medzi ich ciele patrí napríklad zvýšenie investícií do dopravnej infraštruktúry, stabilizácia cien železničných trás a malý záujem zo strany politikov.

K téme sa vyjadrila aj zakladateľka hnutia Darina Željazkovová. „Železnica na Slovensku, a doprava všeobecne, je dlhodobo zabúdaným sektorom. Počas tohtoročných volieb sa však táto téma stala aktuálnou. Nechceme však, aby to bolo zabudnuté. Rozhodli sme sa preto kontaktovať politické strany s otázkami, či majú v pláne venovať sa železnici vo svojich volebných programoch. Chceme dlhodobo udržateľnú podporu železníc na Slovensku. S radosťou môžeme povedať, že už máme niekoľko pozitívnych odpovedí .Akonáhle ich bude viac, začneme ich postupne zverejňovať,“ okomentovala pre server Railtarget.