Hlas mení pozíciu, voľby by v marci jednoznačne vyhral Smer. Zamiešajú karty ďalšie novovznikajúce politické strany?

Autor: Redakce

Do slovenskej politiky prichádza nová krv. Zapojiť sa do predvolebnej kampane sa pokúšajú rôzne nové politické zoskupenia.  Nevakcinovaní, Front, či Rozvoj. Zamiešajú karty, či dopadnú ako modrá koalícia? Celkovo 14 nových strán chce meniť históriu Slovenska. Volebne preferencie však majú jasných víťazov. Voľby by v marci jednoznačne vyhral Smer, druhý by skončil Hlas a tretie je Progresívne Slovensko. Prečítajte si ďalší zo série politických článkov našej redakcie. 

Čo hovoria preferencie?

AKO pre reláciu TV JOJ Na hrane vyhrala strana Smer, podporilo by ju 17,6 percenta voličov. Druhý v poradí je Hlas, ktorý v doterajších prieskumoch viedol, došlo však k zmene, ktorá by sa mohla zdať len kozmetickou, no v marci by získal 16,1 percenta hlasov. Progresívne Slovensko sa vyšvihlo na hodnotu 15 percent. SaS si drží 8,1 percenta hlasov. Republika prekvapivo udržuje percento voličov na hodnote 6,8 percent. Na rovnakej úrovni je s hnutím Sme rodina. Tieto dve strany pomaly dobieha hnutie KDH s 6,7 pecentami. OĽaNO kleslo na hondotu 5 percent. Demokrati sa vyšvihli na 4,9 percenta. SNS by v marci získalo 4,2 percent hlasov voličov. Do parlamentu by sa podľa aktuálneho prieskumu dostalo osem strán a hnutí.

Najbližšie voľby sa na Slovensku budú teda kona 30. septembra 2023. Vláda pod vedením premiéra Eduarda Hegera stratila dôveru oficiálnev parlamente koncom decembra 2022.Dohodli sa na riešení politickej krízy, ktorým podľa nich jednoznačne sú predčasné voľby. Riadne parlamentné voľby sa mali konať v roku 2024.

Niečo sa zmenilo

Dlho bol na čle preferenčnej tabuľky práve Hlas. Kam však teraz smeruje? Možno sa to nezdá byť až také vážne, no strata líderstva by mohla byť pre Pellegriniho likvidačná. Po odchode zo Smeru mu hrozil totálny prepad. Buď je niekto liberálny alebo konzervatívec. Pellegrini si však dokázal udržať svojich fanúšikov akousi zlatou strednou cestou.

Dlhšiu dobu bol prvý, dokázal predbehnúť svojho „soka“ Fica. Ten sa však nedal a je včele preferencií a najbližších pár mesiacov ukáže, či to dokáže zvrátiť. Stále má však možnosť zahrať mŕtveho chrobáka a napriek víťazstvu Smeru sa dostať do vlády.

Ak by sa Fico stal po štvrtý raz premiérom, pozícia Hlasu by sa zrejme výrazne zlepšila. Pri poslednej verejnej predstave o „slušnej pravicovej vláde“ sa totiž dostala na výslnie aj SNS a Sme rodina.

OĽaNO sa už možno do vlády vôbec nedostane. Najnežiadanejšia pravicová vláda, skupina strán Smer s Hlasom a Republikou, by mala len 74 mandátov. To by však znamenalo práve štvorkoalíciu s OĽaNOM, čo voliči zrejme už druhý raz nedopustia. Všetko však ukáže čas. Tu prichádza na scénu aj SNS. Stále je v hre pravicová vláda, len ľudia dokážu ovplyvniť, či to bude na čele s Hlasom alebo Smerom.

Ako môže vzniknúť nová strana a zapojiť sa do volieb?

Mnoho ľudí má stále nové presstavy o menení histórie, nových politických stranách a nádeji na inú politiku. Zapojiť sa do predvolebnej kampane sa pokúšajú rôzne nové politické zoskupenia.  Nevakcinovaní, Front, či Rozvoj. Zamiešajú karty, či dopadnú ako modrá koalícia? Celkovo 14 nových strán chce meniť históriu Slovenska.

Vznik novej strany však nie je až taký jednoduchý. Prípravný výbor požiada o predregistráciu názvu. Pol roka tak nemôže nikto iný založiť stranu s rovnakým menom. Výbor musí predložiť aspoň 10-tisíc podpisov občanov od 15 rokov veku. Do 30 dní ministerstvo vnútra stranu zaregistruje. Ak sa chcú strany uchádzať v predčasných voľbách o hlasy voličov, musia predložiť kandidátnu listinu aspoň 90 dní pred ich konaním, teda do 2. júla 2023, taktiež musia zozbierať kauciu. Nabudúce prinesieme rešerš nových vznikajúcich politických strán na Slovensku.

ZDROJ FOTO: FB Národná rada Slovenskej republiky