Expremiér Mikuláš Dzurinda je späť! Prezradil svoje plány

Autor: Redakce

Po dlhom období, keď tieto novinárske otázky on aj jeho dlhoročná „dvojka“ Ivan Mikloš odbíjali mlčaním, poskytol Dzurinda viacero vyjadrení, podľa ktorých sa usiluje pomôcť naspäť akémusi novému politickému „projektu“. 

 

Dzurinda si ponechával dlhé roky od politiky odstup a stranu SDKÚ prenechal nástupcom, pod ktorých vedením sa táto značka stala marginálnou. Po dlhých rokoch, keď pôsobil mimo politiky a občania ho mohli skôr uvidieť behať v lese, než v politickej diskusii, chce Dzurinda opäť nastúpiť do politického boja. Hovorí o akomsi „projekte“, ktorý však zatiaľ nechce príliš špecifikovať. „Ako základ nového projektu by malo vzniknúť niečo nové. Ak chcete aj politická strana, ktorej líder by mal v rukách nejaké žetóny, aby vedel rozvíjať širšiu spoluprácu,“ povedal Dzurinda. „Takémuto projektu sa snažím vdýchnuť dušu,“ prezradil Dzurinda pre denník SME. Hoci expremiér nateraz nechce o svojom projekte prezradiť viac a mĺkvi sú aj jeho politickí spolupútnici, vie sa, že súčasťou spolupráce, ktorej by chcel Dzurinda „vdýchnuť dušu“, by sa mohli stať viaceré mimoparlamentné strany ako KDH, Dobrá voľba či Spolu. „Je potrebné spájať sily a ľudí, ktorí nerobia divadlo a neponúkajú iba polarizáciu a vytváranie nepriateľov. Som zástancom integrácie v prospech silnej jednoty stredopravých síl, o čo sa posledné dva roky usilujeme. Na aktivite bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu vnímam pozitívne najmä to, že chce. To je dnes ojedinelé a vzácne,“ povedal nám k novému Dzurindovmu projektu líder Dobrej voľby Tomáš Drucker.

 

 

O snahe zjednotiť stredopravý politický priestor s Dzurindom hovoril aj šéf Spolu Miroslav Kollár. „Samozrejme, že aj my hľadáme spôsob, ako dostať tie desiatky tisíc voličov, ktorí za nami stále sú, do parlamentu,“ prezradil nám Kollár. Debata o podobe nového projektu ani konkrétna ponuka zatiaľ podľa neho neprišli. „To, o čom hovorí Mikuláš Dzurinda, vnímam ako rozumný pokus, ako zabrániť prepadu hlasov stredopravých voličov,“ dodáva však Kollár. Pomerne rezervovane sa v tejto súvislosti zatiaľ vyjadruje predseda KDH Milan Majerský. „Stretli sme sa, porozprával nám o svojej vízii, že by chcel niečo založiť. Nedali sme mu žiadne záväzné stanovisko. Do regionálnych a komunálnych volieb sa sústreďujeme na prácu v KDH, a dovtedy sa nechceme angažovať v žiadnych víziách alebo projektoch,“ povedal nám Majerský. O tomto projekte vieme zatiaľ veľmi málo, keďže ho Dzurinda zatiaľ nekonkretizoval. Vieme o tom, že zrejme nepôjde o politickú stranu, ale o akúsi koalíciu na spôsob SDK. Tieto signály na jednej strane vytvárajú pocit, že bude koho voliť, na druhej strane Mikuláš Dzurinda nie je iba svätec, ale aj politik, ktorého vlády mali viacero škandálov. Len čo opäť vstúpi do politiky, tak sa tieto škandály budú pripomínať. Voličov bude brať podľa mňa najmä tým stranám, ktorých volič nie je jasne ukotvený. V tomto prípade to môžu byť viacerí voliči OĽaNO, ale aj aktuálni sympatizanti SaS.

 

ZDROJ: CAS.sk

ZDROJ FOTO: FB