Exkluzívne z kongresu SaS v Jasnej: „Už odmietame byť do počtu,“ hovorí Richard Sulík. Chcú zmeniť hru

Autor: Lukáš Veselý
ZDROJ FOTO: Lucia Peštová

Richard Sulík, predseda Sasky zaspomínal na moment, kedy nechal zaregistrovať v roku 2009 svoju stranu. Zhodnotil celé roky pôsobenia, vzostupy aj pády s dôrazom na úspechy. Porozprával o základných pilieroch ich programu a načrtol pár detailov o kandidátoch. Program oficiálne predstavia v septembri.

„Facebook bol pekelnou novinkou, tik tok pripomínal cukríky a Juraj Droba fičal na Nokii,“ povedal Sulík o ich straníckych začiatkoch.

Odvtedy ubehlo veľa času. “ Ľudia nám opakovane dali dôveru. Voliči našli toho, kto by ich mohol reprezentovať,“ dodal s tým, že toto je 18.kongres.

Celé roky podľa neho hrali tú istú hru. „Saska hrala do počtu, v roku 2012 sme sa prekvapili. Museli sme im byť riadne na smiech, ale učili sme sa na vlastných chybách,“ povedal.

Do parlamentu sa v roku 2012 dostali len tak-tak, ale dostali. „Aj vďaka našim chybám sme dnes poučení a pripravení riadiť krajiny po všetkých stránkach,“ vyjadril Sulík.
Tvrdí, že zabojovali vždy, keď zabojovať museli a vždy hrali tú „istú hru“.

„Už odmietame byť do počtu. Odmietame byť menšinovým partnerom. Meníme hru,“ apeloval Sulík. Saska má podľa neho mnoho ľudí, vzdelaných a hotových politikov. Sulík tvrdí, že sú pripravený po voľbách riadiť vládu.

„My sme Saska a máme spolu byť na čo hrdí,“ dodal. Chcú bojovať o návrat eur, pracovať na lepšom súdnictve a právach menšín či žien.

V pondelok predstavia radu pre zdravotníctvo. „Nepoľavíme ani v boji proti korupcii,“ dodal. Chcú riešiť všetky pálčivé problémy.

„Sľubujem, že vás nesklameme,“ dodal Sulík. Predstavil Tomáša Salaja, ktorý je kandidátom na ministra zdravotníctva.

„Slovenské zdravotníctvo je v štádiu klinickej smrti. Problém nie je v kradnutí ale v tom, že nevieme čo chceme,“ povedal Salaj. Na záchranky minieme podľa neho veľa financií. Platy sa zdravotníkom zvýšili, avšak, bez protihodnoty. Preto sú dlhé čakacie doby na operácie.

Agentúry sa podľa neho zhodli, že Saska má najlepší program. Ľuďom chce vliať optimizmus. Zdravotníctvo dokáže fungovať ako v 21.storočí.

Saska má ambíciu mať najlepší program. „Obzvlášť sa nám to darilo v posledných voľbách. Dostali sme asi 20 najlepších hodnotení,“ vysvetlil d tým, že už je hotový. Nastáva čas konzultácie a pripomienkovania s kandidátmi.

9.septembra 2023 sa uskutoční programová konferencia v Bratislave v hoteli Lintner, kde Saska predstaví svoj volebný program. Momentálne dávajú dokopy technické predpoklady kandidátky. Pripravujú pre nich širokú ponuku. Na prvých miestach sú Kolíková, Cigániková, Sulík a Gröhling.