Demokrati k odvolaniu Borisa Kollára: Vyhral politický kalkul nad bojom za správnu vec

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Anna Mierna

Poslankyňa NR SR za stranu Demokrati Anna Mierna a predseda Demokratov Eduard Heger vyjadrili svoje sklamanie z nedostatočného počtu prítomných poslancov na mimoriadnej schôdzi, kde sa malo hlasovať o odvolaní Borisa Kollára. Podľa nich prevláda strach a politický kalkul nad bojom za správnu vec, konkrétne bojom proti domácemu násiliu. Demokrati zdôrazňujú svoje pevné postavenie v boji proti násiliu a kritizujú iné strany za absenciu a nedostatok záujmu o túto tému. Jaroslav Naď, podpredseda Demokratov, poukazuje na nezaujímanie sa politikov o problém domáceho násilia a vyjadruje sklamanie z nedostatku solidarity zo strany opozície aj bývalej koalície.

 

 

Som šokovaná, že za dva dni sa v parlamente nenašlo 76 poslancov, ktorí by odsúdili násilie. Poslanci za stranu Demokrati tu boli všetci do nohy, niektorí dokonca prišli skôr z liečenia a niektorí si zrušili dovolenku,“ povedala poslankyňa NR SR za stranu Demokrati Anna Mierna.

„Dnes vyhral politický kalkul nad bojom za správnu vec. Mohli ste vidieť jasný kontrast medzi nami, ktorí sme pripravení slúžiť ľuďom a bojovať za správnu vec, ako je boj proti domácemu násiliu a medzi tými, ktorí hľadajú výhovorky prečo neprísť do práce,“ povedal predseda Demokratov Eduard Heger. „Keď sa hlasuje o ich zákonoch sú tu všetci do nohy, či už hovoríme o poslancov SaS, alebo OĽANO. Dnes teda neprišli a ukázali, že ich táto téma nezaujíma. Nezaujíma ich to, že desaťtisíce žien trpí domáce násilie, a že dnes sme im mohli vyslať signál, že politici za nimi stoja.“

„My v strane Demokrati si stojíme za svojim slovom a to, čo povieme, potvrdíme aj skutkami. Potom tu máte strany, ktoré majú plné ústa sľubov, no keď príde na lámanie chleba ‚skutek utek‘,“ uzavrel Heger.

Podľa podpredsedu Demokratov Jaroslava Naďa by v štandardnej demokratickej krajine Boris Kollár už dávno nebol predsedom parlamentu. „Na Slovensku prevláda strach v parlamente, ale čo je horšie, prevláda strach v spoločnosti. Dnes ste videli politikov, ktorí sedeli v parlamente a báli sa stlačiť gombík, lebo sa báli Kollára, alebo porušenia pokryteckých politických dohôd. Čo majú potom robiť tie ženy, muži a deti, ktorí sú doma bití. Ich strach poslancom nevadí? Nie je normálne, že celá opozícia nepríde na odvolávanie predsedu parlamentu a z bývalej koalície príde len toľko poslancov, aby sa schôdza neotvorila,“ povedal Naď.

Na obrázku môže byť 2 ľudia a text