Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak posilnil stranu Progresívne Slovensko

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB PS

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak sa pripravuje na novú kapitolu svojej kariéry a vstupuje do politiky. Progresívne Slovensko (PS) ho oslovilo s ponukou, a Spišiak sa rozhodol prijať túto výzvu. Michal Šimečka, predseda PS, na brífingu oficiálne oznámil príchod Jaroslava Spišiaka do strany.

 

Jaroslav Spišiak je bývalým policajným prezidentom a viceprezidentom, a je známy svojím zápasom proti korupcii a organizovanému zločinu. Pre PS je dôležitou posilou a odborníkom v tejto oblasti. Michal Šimečka pripomenul, že strana sa posilnila o viacerých expertov v rôznych oblastiach.

Podľa Šimečku je „Progresívne Slovensko je stranou odborníkov a odborníčiek.“ Posilnili sme sa o špičkových ekonómov a ďalších expertov. Zároveň sme získali na oblasť zdravotníctva Oskara Dvořáka a dnes ma veľmi teší, že vám môžem predstaviť nového člena PS, a je ním legenda boja proti korupcii a proti organizovaného zločinu, bývalý policajný prezident a viceprezident Jaroslav Spišiak,“ uviedol Šimečka.

„Uvedomil som si, do čoho vstupujem, aké nádeje sa vkladajú do toho a čo mám v tejto strane reprezentovať. Táto strana sa odhodlala nastoliť poriadok, garantovať zachovanie ľudských práv a všetkých práv, ktoré sú nevyhnutné pre pokojný a rozvíjajúci sa život. To ma k tomu motivovalo,“ vyjadril sa Spišiak.

V minulosti hovoril, že nemá v pláne zapojiť sa do politiky, no teraz sa rozhodol aktívne prispieť k riešeniu zločinu, korupcie a iných problémov, ktoré trápia spoločnosť. Spišiak je známy aj ako tvorca útvaru NAKA, ktorý bojuje proti organizovanej kriminalite.

„Musím zmeniť celý svoj život, ktorý som doteraz viedol,“ dodal Spišiak. „Neoddeliteľnou súčasťou slobody, ktorá k nám prišla, je aj organizovaný zločin. Ide aj o medzinárodné konglomerácie, parazitujú na spoločnosti a občanom potom vznikajú najväčšie útrapy ako výbuchy, vraždy, znásilnenia atď. Potom sú tu však aj sofistikovanejšie formy, ktoré sú oveľa, oveľa nebezpečnejšie, lebo sú kryté štátnym aparátom. Toto dokáže rozvrátiť demokratický systém. Rozhodol som sa, že proti tomu budem bojovať čo mi sily stačia celú svoju profesionálnu kariéru,“ sľúbil na tlačovke Spišiak.

Prečo vstúpil do strany PS?  „Nie sú pošpinení, nevyžívajú sa v kriku ani v konfliktoch, radšej hľadajú riešenia, ako sa to dá. Presne takto som to robil celý život aj ja. Vždy som chcel niečo zmeniť k lepšiemu, ako okresný riaditeľ, policajný viceprezident aj ako prezident. Posledné roky som bol poradcom ministra vnútra, ale videl som, ako aj dobré nápady a projekty nakoniec doplatia na hádky a chaos. Odmietam sa s tým zmieriť. Slovensko má na viac. Chcem, aby tu veci fungovali normálne, odborne, podľa zákona. Som presvedčený, že túto nádej môže Slovensku priniesť práve PS a presne na tom budeme spolu intenzívne pracovať,“ doplnil Jaroslav Spišiak.