Bombardovanie Ukrajiny pokračuje. Rusi už útočia aj na obytné budovy a civilistov! Putin neúmyselne spája celý svet

Svet reaguje na udalosti na Ukrajine. Turecko v pondelok oznámilo, že bojovým lodiam zakazuje prístup k úžinám Bospor a Dardanely. Rusko vedome porušuje Ženevskú dohodu. Útočí na obytné budovy.

Turecko v pondelok oznámilo, že bojovým lodiam zakazuje prístup k úžinám Bospor a Dardanely v súlade s Konvenciou z Montreux, ktorá upravuje pohyb vojnových lodí cez túto strategicky významnú úžinu. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

„Uvádzame do platnosti Konvenciu z Montreux,“ povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Dodal, že Turecko už upozornilo krajiny v regióne, aby ich vojenské lode cez Čierne more neprechádzali. Konvencia podpísaná v roku 1936 v švajčiarskom meste Montreux umožňuje Turecku do istej miery kontrolovať pohyb vojnových lodí v úžinách Bospor a Dardanely, ktoré spájajú Egejské, Marmarské a Čierne more, pripomína AFP. Viacero ruských lodí sa v posledných týždňoch preplavilo cez Bospor a Dardanely do Čierneho mora. To, aký bude mať rozhodnutie Turecka vplyv na konflikt na Ukrajine, nebolo podľa AP známe. Konvencia zahŕňa výnimku, ktorá zaručuje návrat na domovskú základňu lodiam z prístavov v Čiernom mori, pripomína AP.

Ukrajinský Charkov zasiahlo ruské ostreľovanie. Ako referuje spravodajský web BBC, ranný útok bol namierený na vládne úrady v centre mesta. Na sociálnych sieťach sa objavilo video zachytávajúce dopad rakety na vládnu budovu, ktorý spôsobil obrovskú explóziu. Podľa BBC bolo video pravé. Výbuch rozbil okná a zasiahol aj okolité autá. Pri raketovom útoku v centre Charkova sa zranilo 6 ľudí vrátane jedného dieťaťa. Raketový útok zasiahol Námestie slobody v Charkove ráno 1. marca a poškodil administratívnu budovu Charkovskej oblasti.


Druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov, kde žije 1,6 milióna obyvateľov, zažíva v ostatných dňoch ťažké boje a letecké bombardovanie.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét o dočasnom bezvízovom režime pre zahraničných dobrovoľníkov, ktorí sa chcú pripojiť k obrane Ukrajiny pred ruskou inváziou. V pondelok o tom informovala agentúra AP.

Zelenskyj v nedeľu vyzval cudzincov, aby prišli bojovať proti Rusku, pričom avizoval, že z nich chce vytvoriť samostatnú jednotku – Medzinárodnú légiu územnej obrany. Dekrét, ktorý začal platiť v utorok, umožní dočasné zrušenie vízovej povinnosti pre všetkých cudzincov, ktorí sa budú chcieť zapojiť do bojov na ochranu Ukrajiny. Zavádzajú ho na obdobie, počas ktorého bude v platnosti stanné právo.

Ukrajina tiež uviedla, že udelí amnestiu a dá peniaze ruským vojakom, ktorí dobrovoľne zložia zbrane. Na sociálnej sieti Facebook to v pondelok uviedol ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

„Poslali vás do našej krajiny, aby ste zabíjali a boli zabití. Tí z vás, ktorí sa nechcú stať vrahmi alebo prísť o život, môžu byť zachránení. Garantujeme vám plnú amnestiu a peňažnú odmenu, ak dobrovoľne zložíte zbrane,“ uvádza Reznikov na Facebooku. Šéf ukrajinského rezortu obrany ďalej spresňuje, že ruskí vojaci, ktorí sa vzdajú, dostanú kompenzáciu vo výške päť miliónov rubľov (41 000 eur). „Nikoho, kto si vyberie cestu okupácie, nečaká zľutovanie,“ varuje Reznikov v príspevku.

Civilisti v regióne #Černihiv blokujú cestu ruským vozidlám. Spievajú # ukrajinskú #hymnu .


Ruský vojenský konvoj, ktorý sa zo severu presúva bližšie k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev, je zrejme omnoho dlhší, než sa spočiatku zdalo. Ako ukázali najnovšie satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies z pondelka, dĺžka kolóny vojenských vozidiel je namiesto 27 kilometrov až približne 64 kilometrov. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Spoločnosť Maxar uviedla, že konvoj severovýchodne od Kyjeva obsahuje stovky obrnených vozidiel, tankov, transportérov a vozidiel logistickej podpory a siaha od letiska Hostomeľ severozápadne od Kyjeva po obec Pribirsk nachádzajúcu sa medzi Kyjevom a Černobyľom.

Maxar takisto uviedla, že na juhu Bieloruska – vo vzdialenosti menej než 32 kilometrov od ukrajinskej hranice – zaznamenala rozmiestnenie ďalších jednotiek pechoty a vrtuľníkov. O pohybe bieloruských jednotiek k ukrajinským hraniciam informovala aj ukrajinská armáda. Ako napísal ukrajinský generálny štáb na Facebooku, niekoľko bieloruských jednotiek sa dalo do pohybu smerom na región Volyň na severozápade Ukrajiny. Tieto informácie však podľa agentúry DPA nie je možné nezávisle overiť.

Americká firma sleduje prostredníctvom súkromných družíc pohyby ruskej vojenskej techniky už celé týždne. Spoločnosť zaznamenala prvé presuny ruskej vojenskej techniky smerom k Ukrajine ešte začiatkom novembra.

Útoky na Kyjev a Charkov pokračovali aj v noci z pondelka na utorok. V Charkove sa terčom ruskej armády stali trafostanice, ako píše DPA s odvolaním sa na tamojšieho primátora Ihora Terechova, ktorého citovala agentúra Ukrinform. Útoky v tomto meste údajne spôsobovali problémy s dodávkami elektriny a vody. V pondelok si útoky v Charkove vyžiadali najmenej 11 obetí na životoch a desiatky zranených. Zničili najmenej 87 obytných budov.

Ruská armáda ostreľovala druhé najväčšie mesto Ukrajiny. Starosta Igor Terechov vyhlásil, že zomrelo niekoľko civilistov. „Dnešok nám ukázal, že toto nie je len vojna, ale vražda všetkých Ukrajincov. Rakety dopadli na obytné zóny a zabili nevinných obyvateľov,“ dodal. Potvrdil, že štyria ľudia zomreli, keď vyšli z úkrytu a išli hľadať vodu. Päťčlenná rodina pozostávajúca z dvoch dospelých a troch detí zahynula po tom, ako raketa zasiala ich auto. Ďalších 37 ľudí utrpelo zranenia. Ministerstvo uviedlo, že zomreli desiatky civilistov. Presné počty zatiaľ nie sú známe.


Prezident Volodymyr Zelenskyj v noci povedal, že bombardovanie mesta je jasný vojnový zločin. Charkov je mierumilovné mesto, v ktorom sa nachádzajú pokojné obytné zóny a nie vojenské zariadenia. Desiatky očitých svedkov dokazujú, že Rusi útočia cielene. Vedia, kam strieľajú. Určite bude existovať medzinárodný tribunál pre tento zločin. Je to porušenie všetkých konvencií. Nikto na svete vám neodpustí toto zabíjanie nevinných Ukrajincov,“ vyhlásil prezident.

Na internete sa začínajú objavovať príspevky, v ktorých identifikujú obete bombardovania na Ukrajine. Medzi nimi sú aj deti. 


Podľa miestnych úradov ju zastrelili ruskí vojaci žiačku 9. ročníka základnej školy spolu s jej rodičmi na ulici v severozápadnej časti hlavného mesta. Nie je to jediný prípad. Situáciu naďalej sledujeme.

ZDROJ: teraz.sk, webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: archív teraz.sk, Twitter, VH