Amerika poskytne pomoc Ukrajine! Na Ukrajinu sa počas tohto týždňa začnú vracať americkí diplomati

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa stretol v nedeľu s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom a ministrom obrany USA Lloydom Austinom. Dohodli sa na ďalšej spolupráci.

Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci. Zelenskému to na nedeľňajšom stretnutí v Kyjeve povedali obaja americkí ministri. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Blinken tiež avizoval, že na Ukrajinu sa počas tohto týždňa začnú vracať americkí diplomati, píše agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj oboznámený so situáciou. Americký prezident Joe Biden zároveň čoskoro nominuje svojho veľvyslanca na Ukrajine. Budova americkej ambasády v Kyjeve však zatiaľ zostane zatvorená.

Americkí ministri oznámili, že Washington vyčlení na vojenskú podporu pre Ukrajinu a 15 spojeneckých krajín 713 miliónov dolárov, pričom 322 miliónov bude priamo pre Kyjev. Zvyšok financií rozdelia medzi členské štáty NATO a iné krajiny, ktoré Ukrajine poskytli vojenskú pomoc, vysvetľuje AP.

Zelenskyj predtým v nedeľu avizoval, že od americkej delegácie na čele s Austinom a Blinkenom očakáva výsledky v oblasti dodávok zbraní i bezpečnostných záruk. „Nemôžete k nám dnes prísť s prázdnymi rukami. Očakávame špecifické veci a špecifické zbrane,“ povedal.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: newsweek.com