Ambulantní lekári kritizujú Matovičov návrh, toto bude mať za následok kolaps celého zdravotníckeho systému

Autor: Redakce
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa ohradil voči návrhu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) vyplatiť zdravotníkom v decembri tohto roka jednorazový stabilizačný príspevok. 



„Okrem toho, že príspevok absolútne nerieši problém lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu v nemocniciach, vytvára priepasť medzi jednotlivými segmentmi zdravotnej starostlivosti,” uviedla v tlačovej správe prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.  Vyzýva preto vládu, aby prestala hazardovať so zdravím svojich občanov a začala hľadať systémovo udržateľné riešenia, ktoré budú na problém slovenského zdravotníctva nazerať ako na celok. Ambulantný sektor podľa prezidentky ZAP zastrešuje až dve tretiny poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Bez systémového riešenia a riadneho dofinancovania neprežije,” tvrdí Orosová. Varuje, že kolaps ambulantného sektora bude mať za následok aj kolaps celého zdravotníckeho systému.




Matovič v stredu namiesto zvýšenia platov lekárov ponúkol všetkým zdravotníkom stabilizačný príspevok. Ten by mal na tri roky dosiahnuť pre atestovaného lekára 10-tisíc eur, plus ďalších 1 000 eur za každý rok praxe, maximálne 30-tisíc eur. Pre neatestovaného lekára by príspevok predstavoval 10-tisíc eur a pre ostatných zdravotníkov 5-tisíc eur. „Vieme to vyplatiť z usporeného na tento rok, čo je alternatíva voči ponuke LOZ,“ povedal. Suma stabilizačného príplatku sa má vzťahovať na prácu pri plnom úväzku. Celý balík finančných prostriedkov pôvodne určený v rozmedzí rokov 2023 až 2025 by tak vláda zdravotníkom vyplatila už v decembri tohto roka. Vyplatenie takéhoto príspevku lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom by si vyžiadalo 400 miliónov eur.



ZDROJ: webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook