Ako dopadne Roman Mikulec? Odvolajú ho? „Nejaká sebareflexia by mala prísť,“ podotkol Pčolinský

Mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie inicioval Smer-SD. Podľa opozície nezvláda riadenie utečeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ju menším súkromným firmám.

Poslanci Sme rodina ani SaS nebudú v Národnej rade (NR) SR hlasovať za odvolanie ministra. Prenechávajú kompetenciu prípadného vyvodenia zodpovednosti na hnutí OĽaNO. Mikulec by mal čeliť odvolávaniu v parlamente po skončení 60. schôdze, ktorá má pokračovať v stredu ráno.

„Ide o rezort, ktorý patrí hnutiu OĽaNO, pán minister je z hnutia OĽaNO a je to zodpovednosť hnutia OĽaNO. Čiže ak má byť vyvodená nejaká sebareflexia, treba túto otázku klásť hnutiu OĽaNO,“ uviedol pre TARS predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Dodal, že Sme rodina je stabilný partner a v zmysle koaličnej zmluvy nebude hlasovať za odvolanie ministra. „Hoci osobne si myslím, že nejaká sebareflexia by mala prísť,“ podotkol Pčolinský s tým, že pri hlasovaní sa zrejme zdržia.

Ozrejmil, že zástupcovia rezortu vnútra na koaličnej rade vysvetľovali pochybnosti týkajúce sa zmlúv so súkromnými firmami na zabezpečenie humanitárnej pomoci na hraniciach s Ukrajinou. Po technickej stránke v zmluvách Pčolinský problém nevidí. „Čo sa týka ceny, spôsobu, tam problém nie je. Skôr vnímam iný rozmer, nazval by som ho etický, keďže ide o firmy blízke hnutiu OĽaNO. To sa ťažko vysvetľuje,“ poznamenal Pčolinský.

„Konanie ministerstva vnútra v prípade medializovaných informácií vzbudzuje viaceré otázky. Poslanecký klub SaS však nebude hlasovať za odvolanie Romana Mikulca v parlamente,“ uviedol podpredseda klubu SaS Roman Foltin. Politickú budúcnosť Mikulca vo funkcii ponecháva SaS podľa jeho slov na rozhodnutí hnutia OĽaNO a premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: info.sk