A čo bude teraz s Čaputovou? Prezidentka prehovorila o svojej budúcnosti po uplynutí mandátu

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Zuzana Čaputová
Z prezidentského paláca do vedenia NATO? Ako sa budú uberať cesty prvej slovenskej prezidentky?

Z prezidentského paláca do vedenia NATO? Ako sa budú uberať cesty prvej slovenskej prezidentky?

Zuzane Čaputovej sa pomaly ale isto kráti čas v prezidentskom paláci. Po 15. júni sa terajšej hlave štátu konči mandát. Na jej kreslo zasadne novozvolený prezident Peter Pellegrini. Prezidentka uviedla, že po skončení vo funkcii si najprv plánuje oddýchnuť. Napriek tomu, že chce určite zostať na Slovensku, do politiky sa v blízkej dobe nemá v pláne vrátiť, informujú TVnoviny.

„Skôr potrebujem obdobie na reflexiu toho, čo som spoznala a a zažila. Nechcem zatiaľ konkretizovať svoje plány, ale môžem uistiť ľudí, ktorí šíria informácie o tom, ako idem na nejaký vysoký post a do politiky, žiadne takéto ambície momentálne nemám,“ objasnila terajšia hlava štátu pre novinárov krátko po stretnutí NATO v Bruseli.

Čaputová na čele NATO?

Ako uviedol portál Aktuality, médiá už dlhšie koketovali s myšlienkou, že by sa Zuzana Čaputová mohla stať zástupkyňou odchádzajúceho generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Ten túto funkciu opúšťa po desiatich rokoch už túto jeseň. Doposiaľ Severoatlantickej Aliancii 75 rokov velili muži, bolo by zaujímavé na tomto poste vidieť ženskú reprezentantku. Prezidentkine ambície touto cestou ale nesmerujú.

„Bolo by však zaujímavé, keby niekedy v budúcnosti nejaká žena zasadla do nejakej významnej pozície v NATO. Po celý život hovorím, že byť ženou nie je kvalifikácia, ale ak sa u nejakej kandidátky stretnú odbornosť, skúsenosť a chuť uchádzať sa o takúto pozíciu, tak to môže byť len k prospechu veci,“ odkázala hlava krajiny.

Prezidentka zavítala tento týždeň do Bruselu. Návšteva patrila do série rozlúčkových zahraničných ciest. V Nemecku sa stretla s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom a v Bruseli s predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou a predsedníčkou európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.