Zuzana Čaputová nestráca nádej: „Aj v rámci politického súboja existujú isté hranice, ktoré pri nej nemožno prekročiť.“

Autor: Redakce

Krajský súd rozhodol vo veci konania opozičného politika Ľuboša Blahu. Potvrdil, že poslanec Ľuboš Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky a je povinný sa zdržať ďalších verbálnych útokov a šírenia nepravdivých informácií. Prezidentka Zuzana Čaputová reagovala.

Okresný súd Ľubošovi Blahovi v marci 2022 nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení. O prezidentke tvrdil že je  vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností, alebo má byť ovládaná Spojenými štátmi. Poslanec Ľuboš Blaha sa vtedy proti rozhodnutiu odvolal, no s odvolaním proti nariadeniu neodkladného opatrenia neuspel. Proti tomuto rozhodnutiu krajského súdu už nie je prípustné odvolanie.

Krajský súd sa v plnej miere stotožnil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia a potvrdil, že v predmetných výrokoch poslanca Blahu absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností.
„Toto súdne rozhodnutie zároveň potvrdilo európsku judikatúru, podľa ktorej politici a verejne činné osoby síce musia akceptovať vyššiu mieru verejnej kritiky, ako iní občania, ale aj v rámci politického súboja existujú isté hranice, ktoré pri nej nemožno prekročiť. Týmito hranicami sú napríklad bezdôvodné obviňovanie zo spáchania závažných trestných činov a samoúčelné urážky postavené na klamstvách,“ skonštatovala prezidentka na sociálnej sieti.
Čaputová dodala, že platí, že ani v politike nie je sloboda prejavu bezbrehá a nie je možné ňou prikrývať hrubé lži a urážky. „Verím, že tento verdikt pomôže našej politickej kultúre a vezmú si ho za svoje všetci, pre ktorých sa osočovanie stalo bežným politickým nástrojom,“ zhrnula na záver.

ZDROJ: FB Zuzana Čaputová
ZDROJ FOTO: FB Zuzana Čaputová