Zuzana Čaputová na korunovácii kráľa Karola III. a kráľovnej Kamily

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB The Royal Family

Prezidentka Zuzana Čaputová sa zúčastnila na korunovácii kráľa Karola III a kráľovnej Kamily vo Westminsterskom opátstve. Korunovácia Karola III. za kráľa Spojeného kráľovstva a Kamily za kráľovu manželku sa uskutočnilo 6.mája 2023. Princ Charles sa stal kráľom momentom úmrtia kráľovnej Alžbety II. 8. septembra 2022 v zmysle anglickej právnej zásady „panovník nikdy neumiera“ . V mene Slovenska mu zagratulovala prezidentka Zuzana Čaputová a následne ho pozvala na návštevu na Slovensko.

Bola to jedna z najvýznamnejších ceremónií od korunovácie Alžbety II. v roku 1953. Zúčastnilo sa jej šesťtisíc vojakov a dvetisíc významných hostí.

Kráľa Karola III a kráľovnú manželku Kamilu korunovali počas bohoslužby, ktorá zachovala historické prvky minulých korunovácií, ale zároveň zohľadňovala ducha doby. Kráľa pomazali sväteným olejom, dostal zlaté jablko, korunovačný prsteň a žezlo, a následne ho korunovali majestátnou korunou svätého Eduarda, ktorú požehnali počas obradu. Kráľovnú Kamilu tiež pomazali svätým olejom a korunovali rovnako ako kráľovnú matku, keď ju korunovali za kráľovnú v roku 1937.

Potom sa kráľovský pár vrátil do Buckinghamského paláca, aby s ďalšími členmi rodiny vystúpili na balkóne a pozdravili občanov Veľkej Británie.

Na korunovácii sa zúčastnili významný ľudia, prezidentka SR Zuzana Čaputová, Prezident ČR ……, princ Harry, princ William s manželkou Kate, princezná Anna, Boris Johnson s manželkou, francúzsky prezident Emanuel Macron s manželkou, premiér Rishi Sunak s manželkou, princ Andrew, princ Edward, Kate Perry, Nick Cave a mnoho ďalších.