Zuzana Čaputová: „Dôležité, je, aby sa vnútropolitická kríza riešila čo najskôr a s čo najjasnejším výsledkom!“

Autor: Redakce
Zuzana Čaputová považuje za dôležité, aby sa vnútropolitická koaličná kríza riešila čo najskôr. Najlepšie by bolo, keby mala čo najjasnejší výsledok. Ďalšie vyjadrenie poskytne prezidentka až po stretnutí koaličných predstaviteľov, ktorí sa majú v piatok zaoberať riešením situácie.

„Je dôležité, že aktéri koaličnej krízy, teda koaličné strany, budú mať stretnutie. Uvidíme ako stretnutie dopadne, aké budú jeho závery. To, čo považujem za dôležité, je, aby sa vnútropolitická kríza riešila čo najskôr a s čo najjasnejším výsledkom,“ povedala prezidentka.

Eduard Heger  očakáva od koaličných partnerov, že na piatkové stretnutie prídu s presvedčením, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu, ktorá sa opiera o fungujúcu parlamentnú väčšinu. Verí v ochotu spolupracovať. Zopakoval možnosť transparentnejších pravidiel fungovania koalície.

„Som presvedčený, že ak na dnešné stretnutie prídeme s ochotou spolupracovať v záujme Slovenska, budeme na dobrej ceste vyriešiť si naše vnútorné problémy,“ napísal Heger na Facebooku.

Slovensko dnes podľa neho čelí mimoriadnym udalostiam. Očiste spoločnosti, vojne na Ukrajine, enormnému rastu cien energií či prítomnosti pandémie. „Chcem veriť, že bude splnená aj druhá podmienka na vyriešenie tejto krízy – a to, že sa budeme rešpektovať a počúvať. Je to naša povinnosť voči voličom, ktorí nám dali mandát vládnuť štyri roky a posunúť Slovensko dopredu,“ dodal.

Stretnutie vo vládnom hoteli Bôrik zvolalo OĽANO. Vo štvrtok (11. 8.) predsedníctvo a poslanci hnutia vyhlásili, že ich líder Igor Matovič ostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS a ich stanovisko je nemenné.

SaS už potvrdila svoju účasť na piatkovom rokovaní. Okrem šéfa strany a vicepremiéra Richarda Sulíka má prísť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a podpredseda strany a minister školstva Branislav Gröhling. Na stretnutie prídu aj predstavitelia Za ľudí a Sme rodina.

Liberáli však vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú vypracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. Ak sa požiadavky nenaplnia do konca augusta, ministri za SaS podajú demisiu.

Piatkové stretnutie predstaviteľov koalície vo vládnom hoteli Bôrik zvolalo hnutie OĽANO. Vo štvrtok (11. 8.) jeho predsedníctvo a poslanci vyhlásili, že ich líder Igor Matovič ostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS a ich stanovisko je nemenné. SaS naďalej trvá na odchode Matoviča z vlády, v opačnom prípade avizuje demisiu svojich ministrov v závere augusta.

ZDROJ: teraz.sk, NC

ZDROJ FOTO: FB