ZSSK Cargo prevezme dodávku lokomotív série 742. Výhodou bude lepšia manipulácia s jednotlivými vozňovými zásielkami

Autor: Redakce

Po pätnástich rokoch Slovensko čaká v najbližších dňoch kľúčová investícia. Budúci týždeň prevezme ZSSK Cargo dodávku prvých modernizovaných lokomotív série 742 od výrobcu CZ LOKO. Slovenský dopravca si objednal celkovo 20 lokomotív.

Lokomotívy prispejú ku konkurencieschopnosti ZSSK Carga. Ich prínos bude najmä pri manipulácii s tzv. jednotlivými vozňovými zásielkami (JVZ), ktoré sú špecifické svojím náročným zložením jednotlivých vozňov. JVZ sú najviac citlivé na zvýšenie nákladov.   Je tiež dôležité vziať do úvahy, že cena železničnej dopravy rastie najmä v dôsledku zvýšenia ceny trakčnej elektrickej energie. To je jeden z dôvodov, prečo zákazníci prechádzajú na menej ekologickú kamiónovú dopravu.

Vďaka novým lokomotívam, ktoré budú menej poruchové, čakajú na klientov CARGO lepšie produkty. Znížia sa tak i požiadavky na servis a opravy. Servis starých lokomotív bol veľmi drahý. Nové vozne tak budú môcť klientom zabezpečiť presnú a včasnú prepravu.

Slovenský nákladný dopravca sa touto témou zaoberá už dlho. Projekt je prepracúvaný tri roky a vychádza zo schváleného konceptu.  Pre českého výrobcu CZ Loko je to prvá veľká objednávka na Slovensku. Modernizácia lokomotív série 742 je osvedčeným produktom CZ Loko. Podobné objednávky už CZ Loko vykonávalo napríklad pre ČD Cargo, Rail Cargo Career, České dráhy alebo CER.

Zdroj: Redakcia

Zdroj foto: Facebook ZSSK Cargo