Žiadny hekerský útok v parlamente! V skutočnosti išlo o toto

Autor: Redakce
Na snímke plénum poèas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR zaèali v stredu krátko predpoludním rokova o opoziènom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (O¼ANO) z funkcie. Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí èlenovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (O¼ANO). Pod¾a opozície minister nezvláda riadenie uteèeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Parlament minulý týždeň náhle prerušil rokovanie kvôli tomu, že malo dôjsť k hekerskému útoku na hlasovacie zariadenia či pokladnice v bufete.

Odborníci už vtedy upozorňovali na to, že na celom prípade niečo nesedí. Teraz sa zistilo, že za incidentom nestoja zlovoľní počítačoví útočníci, ale len poslanec, ktorý zle prepojil káble. Boris Kollár opisoval, že došlo k vážnemu kybernetickému incidentu“. „Z technického oddelenia nás oboznámili, že musíme urobiť 15-minútovú prestávku, lebo sme mali nejaký hekerský útok na naše hlasovanie,“ hovoril Kollár.

 

Teraz sa zdá, že nič také vážne, ako je útok na najvyšší zákonodarný orgán štátu, sa nestalo. „Nevyzerá to na hekerský útok. Skôr to teda bola nejaká zlomyseľnosť, čo som ja počul na výbore pre kultúru a médiá, boli prepojené nejaké káble, ktoré prepojené nemali byť,“ uviedol Igor Matovič v TA3. Parlament však podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa portálu živé.sk bola zle nakonfigurovaná sieť a nezvládla nelogické prepojenie portov v parlamentnej počítačovej sieti, čo mal spôsobiť jeden z poslancov. Pripomínajú, že poslanec zrejme nevedel, čo takýmto konaním spôsobí. Parlament tak možno bude zasadať už tento týždeň.


ZDROJ: Cas.sk
ZDROJ FOTO: FB