Ženy v Afganistane dostali ďalšie obmedzenia! Bez muža sa na palubu lietadla nedostanú

Taliban po augustovom nástupe k moci prisľúbil miernejšiu verziu svojej tvrdej islamistickej vlády, ktorá charakterizovala jeho prvé pôsobenie pri moci v rokoch 1996 až 2001. Od leta však Afganky prišli o väčšinu výdobytkov, ktoré získali za uplynulé dve desaťročia.

Fundamentalistické hnutie Taliban nariadilo leteckým spoločnostiam v Afganistane, aby ženám, ktoré nesprevádza mužský príbuzný, nedovolili nastúpiť na palubu lietadla. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá sa odvolala na predstaviteľov rezortu letectva.

Toto rozhodnutie prijali ešte minulý štvrtok na stretnutí zástupcov Talibanu, leteckých spoločností Ariana Afghan a Kam Air a letiskových imigračných úradov, uviedli zdroje pre AFP, z ktorej TASR správu prebrala.

Samotné ministerstvo dopravy v Kábule uviedlo, že nevydalo žiadnu smernicu, ktorá by ženám zakazovala, ale lietadlami cestovali bez sprievodu. List, ktorý vysoký predstaviteľ spoločnosti Ariana Afghan poslal jej personálu po stretnutí s Talibanom a ktorého kópiu získala agentúra AFP, však nové opatrenie potvrdil.

Najnovšie rozhodnutie týkajúce sa žien nasleduje po tom, ako minulú stredu v Afganistane zatvorili všetky dievčenské stredné školy. Ich otvorenie pritom povolili len niekoľko hodín pred tým. Tento typ škôl v krajine zatvorili v auguste, keď sa Taliban opäť chopil moci. Úrady stále neuviedli jasný dôvod na zmenu politiky.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: RTVS