Warholov obraz sa stal najdrahším umeleckým dielom 20. storočia

Aukčná spoločnosť Christie’s dražila obraz v mene švajčiarskej Nadácie Thomasa a Doris Ammanovcov, pričom celá získaná suma šla priamo tejto nadácii, ktorá sa snaží zlepšovať životné podmienky detí na celom svete.

Obraz Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola z roku 1964 v pondelok vydražili za rekordných 195 miliónov dolárov. Nového majiteľa získal za štyri minúty. Potenciálni záujemcovia sa mohli na dražbe zúčastniť fyzicky aj online, no podľa vyjadrenia aukčného domu Christie’s, ktorý dražbu organizoval, prišla najvyššia ponuka od kupca prítomného priamo v aukčnej sieni.

Modrú Marilyn vydražili za 195 miliónov dolárov, čím porazila doteraz najdrahší obraz Ženy z Alžíru od Pabla Picassa, ktorý vydražili v roku 2015 za takmer 180 miliónov dolárov. Najdrahším obrazom, ktorý sa kedy dostal do dražby, však zostáva Salvator mundi od Leonarda da Vinciho, za ktorý v roku 2017 záujemca zo saudskoarabskej kráľovskej rodiny zaplatil viac ako 450 miliónov dolárov.

Andy Warhol začal pracovať na sieťotlači Marilyn Monroe po jej smrti v auguste 1962. Vyhotovil ju v štyroch rôznofarebných verziách rovnakej veľkosti, ktoré sú známe pod názvom Shots Marilyn. Na obraze Shot Sage Blue Marilyn má Marilyn na pozadí šalviovomodrej farby ružovú tvár, červené pery, žlté vlasy a modré očné tiene.

Oranžovú verziu Warholovej Marylin sa v roku 1998 podarilo vydražiť aukčnému domu Sotheby’s za 17 miliónov dolárov.

Andy Warhol bol synom slovenských prisťahovalcov rusínskej národnosti do Spojených štátov z dediny Miková v okrese Stropkov. Narodil sa v roku 1928 v americkom Pittsburghu, zomrel v roku 1987 v New Yorku.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: chetasheed.com