Vyzerá to tak, že Smer bude naozaj zostavovať novú vládu. Aké sú aktuálne volebné preferencie?

Autor: Jana Kováčová
ZDROJ foto: FB Robert Fico

Smer sa vracia v čase. Takúto popularitu mal naposledy na prelome rokov 2018 a 2019, keď bol na čele vlády.  Hlas sa prepadáva, Progresívne Slovensko si ide jasne za svojim cieľom, celkom sa mu to darí. Podľa posledného prieskumu prekvapila strana Republika, naopak, Demokrati sa trochu prepadli. Redakcia Vysoká hra podrobne sleduje aktuálnu politickú situáciu na Slovensku. Prinášame sériu predvolebných článkov.  

Ukazuje to prieskum agentúry NMS Market Research pre denník SME realizovaný medzi 28. marcom až 2. aprílom online zberom na reprezentatívnej vzorke 1 008 respondentov.

Prieskum NMS potvrdzuje to, čo ostatné agentúry v priebehu posledných týždňov. OĽaNO sa výrazne prepadlo, vyzerá to tak, že hnutie stratilo dôveru ľudí,  ktorú si, naopak, získala strana Smer.  tieto agentúry zachytávali v meraniach z marca a februára, ako aj stupňujúcu sa krízu

Smer aktuálne vedie s 22,4 percentami, má širokú škálu voličov. Okrem toho to však vyzerá tak, že sa na jeho stranu prikláňajú aj voliči Hlasu, ktorý klesol na hranicu 14,2 percenta.

Zrejme sa naplní scenár, že Smer bude skladať novú vládu.

Hnutie OĽaNO by volilo 5,2 percenta  a SaS 5,1 percenta voličov.

Ich šanca zostať v parlamente po septembrových voľbách sa výrazne znižuje.  OĽaNO má podľa NMS základňu iba  2,8 percenta voličov, jadro voličov SaS sa znížilo pod jedno percento – 0,9 percenta.

Voličov strany SaS prevzalo hnutie Progresívne Slovensko, ktoré má podporu 12,8 percenta voličov.  Raketou tohto predvolebného obdobia sa v minulom týždni javili Demokrati.

Podľa NMS  majú trojpercentnú podporu, minule to však bolo okolo piatich percent.

KDH, naopak, po poslednom prieskume v rebríčku mierne stúplo. Volilo by 6,3 percenta voličov.

Sme rodina mala v marcovom meraní 7,3 percenta hlasov, teraz však  klesla na 5,7.