Vojnová munícia zabila Slováka Pavla! Sekunda rozhodla o tragickom osude jednej rodiny

Po nebohom Pavlovi zostala utrápená manželka Iveta, syn a taktiež kamaráti, ktorí ho sprevádzali celý život a z toho, čo sa stalo, sa doteraz nemôžu spamätať. Na otca rodiny spomínajú ako na obetavého dobráka.

Slovák Pavol († 49) prišiel o život počas výkopových prác pred jedným z obytných domov v ostravskej časti Hulváky. Stalo sa tak strašným spôsobom priamo pred očami jeho kolegov.  Polícia pracuje s možnosťou, že muž si leteckú bombu z 2. svetovej vojny splietol s kanalizáciou a chcel ju rozrezať. Nasledovala explózia, ktorú starostlivý manžel a otec rodiny, žiaľ, nemal šancu prežiť. Užialení kamaráti vravia, že keby zarezal len o kúsok ďalej, mohlo to dopadnúť ešte strašnejšie…

K tragickej explózii prišlo ešte 8. apríla ráno v ostravskej časti Hulváky a policajti s pyrotechnikmi na mieste zasahovali ešte dlhé hodiny po nešťastí. Hľadali totiž ďalšiu muníciu a tiež kusy tej vybuchnutej, pričom museli evakuovať desiatky ľudí.

„Jedna z verzií, s ktorou kriminalisti pracujú je tá, že pracovník si zrejme myslel, že ide o starú kanalizačnú rúrku. Tú sa rozbrusovačkou pokúšal rozrezať. Pritom nastal výbuch,“ opísala hororový incident hovorkyňa moravskosliezskej polície Eva Michalíková. Pri výkope podľa jej slov v tom čase stáli traja ľudia. Pavlovi († 49) už pomoci nebolo. Hovorca moravskosliezskych záchranárov Lukáš Humpl uviedol, že 49-ročný muž utrpel mnohopočetné poranenia na viacerých miestach. „V okamihu príchodu záchranárov nejavil žiadne známky života a zasahujúca lekárka už mohla len skonštatovať jeho smrť,“ dodal.

Ďalšieho chlapa silná explózia odhodila a skončil so stredne ťažkým poranením hlavy. Tretiemu sa akoby zázrakom nič nestalo. V tejto lokalite pritom nejde o ojedinelý prípad nálezu munície. Ostravsko-opavská operácia bola totiž jednou z najvýznamnejších vojenských bitiek 2. svetovej vojny na území niekdajšieho Československa a pozostatky po bojoch nachádzajú dodnes. Takto tragicky sa to však skončilo až teraz…

„On pracoval v zahraničí už dlhší čas, ale v okolí sme ho všetci poznali ako spoľahlivého vodára, kúrenára. Ale nielen v robote, on sa príkladne staral aj o svoju rodinu, je to strašná tragédia, všetci to tu v dedine ťažko nesieme,“ povedal s plačom Pavlov kamarát Jozef. Kamaráti tvrdia, že keby trafil o kúsok ďalej, mohlo prísť k ešte väčšej hrôze. „Stačilo, keby tou flexou zarezal ešte o milimeter ďalej a zareže priamo do bomby. Keby vybuchla tá, odtrhne polovicu obytného domu,“ povedal kamarát z Klokočova František (45).

Rodinu Pavla čakajú najhoršie chvíle v živote, obrady spopolnenia už prebehli a svojho milovaného muža bude verná manželka pochovávať v utorok dopoludnia v Klokočove (okr. Čadca).

ZDROJ: cas.sk

ZDROJ FOTO: cas.sk