Vláda schválila návrh zákona lex atentát: Doživotný plat pre premiéra a zákaz protestov?

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Robert Kaliňák (Public Domain)
Pozreli sme sa na schválený návrh zákona pre zlepšenie bezpečnosti Slovenska po atentáte na Roberta Fica. Sľubuje viacero prekvapivých noviniek.

Neubehol ani mesiac od atentátu, ktorý otriasol celou krajinou, a na vládnom stole sa už ocitla séria legislatívnych opatrení za účelom zlepšiť bezpečnostnú situáciu na v krajine. Túto neľahkú úlohu si pod vlastnú iniciatívu vzal vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Vláda zároveň odporučila parlamentu prerokovať návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní.

V súčasnosti majú hlavy štátu nárok na doživotnú rentu a ochranku. Po novom by však mali byť rovnakou mierou zaopatrení aj predsedovia parlamentu a vicepremiéri. Podmienkou je, že musia absolvovať aspoň dve volebné obdobia. Pri všetkých troch pozíciách pritom pôjde o plat primeraný príjmu poslanca Národnej rady, ktorého výška činí v súčasnosti 4 076 eur mesačne. Uvedení funkcionári budú navyše zabezpečený aj “primerane vybavenou nehnuteľnosťou”, informujú Noviny.sk.

Obmedzenia protestných zhromaždení

Ako uvádza Plus JEDEN DEŇ, lex atentát sa dotkne aj protestov. Tie sa po novom už nebudú môcť konať priamo pod oknami politikov, lekárov, policajtov či ani sudcov. Ako ozrejmil šéf rezortu obrany, budú zakázané pred obydliami ľudí, pri ktorých sa protestuje pre ich prácu. Ostáva teda na povinnosti miest a obcí aby zabezpečili námestia, trhoviská a parky ako prednostné miesta zhromaždenia.

Navyše ak polícia vyhodnotí, že demonštrácie môžu spôsobiť riziko, majú právo odporučiť aby ich daná obec nepovolila. V prípade prekročenia predpisov hrozí pokuta vo výške až 16 500 eur. Bezpečnostné opatrenia sa však dotknú aj nosenia rúšok či masiek počas protestov, ktoré budú počas protestov zakázané.

Do 12. septembra má byť pripravený zoznam nehnuteľností vyhovujúcich bezpečnostným podmienkam na ubytovanie najvyšších ústavných činiteľov. Zároveň má minister vnútra v pláne zanalyzovať súčasné postupy pri ochrane ústavných činiteľov a vybraných objektov.