V našej snahe zotrvávame a sme odhodlaní ďalej naplno pracovať pre bezpečnosť Slovenska a našich obyvateľov

Autor: Redakce

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky uviedlo na svojej socialnej sieti status: ,,ZÁSADNÉ ZMENY A UPLYNULÝ ROK NA REZORTE OBRANY V KOCKE“!

Uplynulý rok rezortu obrany bol jednoznačne o posilnení obrany Slovenska, modernizácii Ozbrojených síl SR, ako aj o podpore ťažko skúšanej Ukrajiny a upevňovaní spojenectva s aliančnými partnermi. Tvrdou a usilovnou prácou všetkých zložiek rezortu a vzájomnou spoluprácou sme dokázali uspieť nielen v týchto, ale aj iných oblastiach našej pôsobnosti.
V časoch ruskej agresie za našimi hranicami, kedy sme potrebovali zlepšiť našu obranyschopnosť, nás prišli podporiť spojenci s modernou vojenskou technikou – Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku. Po nutnom uzemnení stíhacích lietadiel MiG-29 nám naši najbližší susedia na základe výborných vzťahov podali pomocnú ruku v podobe bezplatnej ochrany nášho neba. K Česku a Poľsku sa v dohľadnej dobe pridá aj Maďarsko.
A keďže spojenectvo je aj o zodpovednosti, teší nás, že v roku 2023 bude obrana hospodáriť s 2,10 % HDP.
Na prvom mieste sú OS SR – a preto bolo až 36 % z minuloročného rozpočtu vyčlenených na modernizáciu. Vďaka tomu sme vojakom zazmluvnili/dodali:
● pásové a kolesové obrnené vozidlá
● dovybavenie vrtuľníkov UH-60M Black Hawk
● prehľadové letiskové radarov a prieskumný radar
● muníciu v hodnote takmer 23 mil. eur
● 1 600 ľahkých guľometov
● špeciálne meteorologické stanice pre delostrelcov
● tisícky kusov ochranného balistického výstroja
Navyše, ďalšie dôležité projekty budeme môcť realizovať vďaka daru 200 mil. USD od Spojených štátov amerických – obstaráme novú modernú techniku pre našich vojakov: obrnené vozidlá Oshkosh JLTV 4×4, 5000 pušiek M4 a sofistikované protidronové systémy.
Okrem nákupu novej techniky sa tiež zintenzívnila starostlivosť o už zavedenú techniku. Oproti roku 2019 sme tieto financie navýšili takmer 10-násobne, až na úroveň 4,87 mil. eur v minulom roku.
Historické navýšenie pocítili vojaci aj na výstroji – v roku 2022 bolo vynaložených takmer 23 mil. eur na rôzne druhy a súčasti odevov a obuvi, až po balistické vesty a ruksaky v tisíckach kusov.
Po rokoch opomínania sa snažíme investovať do infraštruktúry tak, aby vojaci slúžili v podmienkach hodných 21. storočia. Na výstavbu nových budov sme v uplynulom roku vynaložili 18,64 mil. eur a na opravy 17,57 mil. eur, pričom pre rok 2023 počítame s opravami až v hodnote 24,50 mil. eur.
Za uplynulý rok sa nám podarilo spraviť aj viacero zásadných a pre efektívne fungovanie potrebných legislatívnych zmien. Rok plný (úspešne splnených) úloh to bol aj pre Ozbrojené sily SR. Okrem zabezpečovania obrany SR boli súčasťou 64 vojenských cvičení doma aj v zahraničí a pôsobili v 11 misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu. K tomuto úspešnému tímu sa minulý rok pridalo najviac záujemcov od profesionalizácie OS SR – 1323 nových vojačiek a vojakov.
Uplynulý rok bol náročný, no o to viac úspešný. V našej snahe zotrvávame a sme odhodlaní ďalej naplno pracovať pre bezpečnosť Slovenska a našich obyvateľov.
Úprimná vďaka všetkým v rezorte obrany!