Uvedomujeme si, že mnohé výzvy nedokážeme riešiť samostatne, uviedol Káčer

Autor: Redakce

Aj Slovensko podľa ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera prispieva k tomu, aká je a čo mu prinesie Európska únia. Nemalo by preto zabúdať, že európska politika je vlastne jeho domácou politikou.

 

 

Uviedol to v piatok v Národnej rade, kde predstavil Výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) za rok 2021. V správe o tom informuje tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR). „Uvedomujeme si, že mnohé globálne výzvy nedokážeme riešiť samostatne a potrebujeme hľadať spoločné európske riešenia. Práve v neľahkom roku 2021 Európska únia opäť dokázala svoj význam a v čase pandémie ochorenia COVID-19 si zastala svoje miesto,“ konštatoval minister Káčer, ktorý súčasne pripomenul, že Únia úspešne zabezpečila výrobu a distribúciu dostatočného množstva bezpečných a účinných očkovacích látok a vytvorila nový úrad s cieľom operatívne reagovať na núdzové zdravotné situácie v budúcnosti.

 

 

Demokracia, rovnosť a právny štát sú základné hodnoty, ktoré členov Únie spájajú,“ doplnil Káčer s tým, že aj Slovensko prispieva k tomu, aká Európska únia je a čo nám v budúcnosti prinesie. Minister tiež v tejto súvislosti vyzdvihol mimoriadny európsky fond obnovy s názvom „Next Generation EU“ vo výške 750 miliárd eur a priblížil, že Slovensko vďaka nemu bude môcť medzi rokmi 2021 – 2023 čerpať približne šesť miliárd eur. Výročná správa o členstve Slovenskej republiky v EÚ každoročne vytvára priestor na diskusiu o európskych témach a vyhodnotenie udalostí predchádzajúcich mesiacov. Zároveň ponúka možnosť otvoriť otázky spojené s ďalším smerovaním slovenského členstva v Únii.

 

ZDROJ: webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook