Ukrajina zastavila plyn! Týka sa to Slovenska, Česka a Maďarska!

Autor: Redakce
WA 9 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára z Kyjeva poèas 57. dòa ruskej invázie na Ukrajinu vo štvrtok 21. apríla 2022. FOTO TASR/AP In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, Thursday, April 21, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Dodávky ruskej ropy cez Ukrajinu boli zastavené do troch krajín.

 

Oznámil to v utorok ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť, ktorý ako dôvod uviedol, že pre sankcie voči Rusku nebolo možné spracovať platby za tranzit. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters. Transnefť informoval, že „4. augusta sa zastavili dodávky ropy z Ruska cez územie Ukrajiny“, s tým, že to zasiahlo dodávky do Maďarska, na Slovensko a do Česka.

 

Ako spoločnosť dodala, ukrajinská strana zastavila transport ropy v dôsledku „nezaplatenia za tieto služby“. Dodávky do Poľska a Nemecka cez územie Bieloruska však „pokračujú tak ako doteraz“.
 

Podľa Transnefti spoločnosť zaplatila za tranzit ropy na august ukrajinskému prevádzkovateľovi ropovodov Ukrtransnafta 22. júla. Peniaze sa však 28. júla vrátili, keďže platbu sa v dôsledku sankcií Európskej únie voči Rusku nepodarilo zrealizovať.
 

Rusko dodáva cez južnú vetvu ropovodu Družba do Maďarska, na Slovensko a do Česka približne 250.000 barelov ropy (1 barel = 159 litrov) denne. Hlavnými odberateľmi sú maďarská spoločnosť MOL a Unipetrol kontrolovaný firmou PKN Orlen. Ako uviedla agentúra Reuters, MOL, PKN Orlen ani Ukrtransnafta na otázky v súvislosti so zastavenými dodávkami nereagovali.

 

ZDROJ: Teraz.sk

ZDROJ FOTO: Teraz.sk