Ukrajina hlási boje v Kyjeve a na juhu krajiny, tešia sa, že prežili noc: „Prežili sme. A úspešne bojujeme s nepriateľskými útokmi.“

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v sobotu povedal, že boje prebiehajú v hlavnom meste Kyjev a na juhu krajiny. Ukrajinská armáda podľa neho úspešne odráža ruské útoky, informuje agentúra AP. Kyjev čelil útokom takmer celú noc. Chytili niekoľko ruských vojakov.

Ukrajinský prezident v sobotu odmietol ponuku Spojených štátov na evakuáciu z Ukrajiny. Informovala o tom britská stanica BBC s odvolaním sa na americké médiá. „Boj prebieha tu. Potrebujem muníciu, nie odvoz,“ citovala prezidentovu odpoveď agentúra AP. Tá sa odvoláva na vysokopostavený zdroj v tajných službách priamo prítomný pri rozhovore. Denník The Washington Post uviedol, že americká vláda je pripravená Zelenskému pomôcť.

Zelenskyj získava priaznivé reakcie na sociálnych médiách za svoju ochotu ísť počas ruskej invázie osobne do boja. Bývalý komik a herec pred ruským útokom na Kyjev prisľúbil, že neprestane bojovať za vlasť. „Keď nás napadnete, uvidíte naše tváre. Nie naše chrbty,“ odkázal ruským jednotkám prostredníctvom internetu.

V piatok takisto zverejnil video, v ktorom spolu so svojimi kľúčovými spolupracovníkmi stojí v hlavnom meste, čím vyvrátil informácie, podľa ktorých z Kyjeva utiekol. „Sme tu všetci,“ povedal vo videu. „A tak to aj zostane.“

Poradca Mychajlo Podoľak uviedol, že menšie skupiny ruských vojakov sa snažia vniknúť do Kyjeva a dostali sa do bojov s ukrajinskými jednotkami. Rusko chce podľa neho obsadiť ukrajinskú metropolu a zničiť vedenie krajiny, ukrajinské sily však majú situáciu v Kyjeve pod kontrolou. Ruské sily sa podľa Podoľaka zameriavajú aj na juh krajiny, kde prebiehajú intenzívne boje v Chersone severne od Krymu, ako aj v ďalších prístavných mestách Mykolajiv, Odesa a v okolí Mariupola.


Ukrajinská armáda predtým oznámila, že oblasti okolo miest Sumy, Poltava a Mariupol boli terčom raketových útokov, pri ktorých ruské sily odpálili z Čierneho mora riadené strely Kalibr, uviedla stanica BBC. Podoľak uviedol, že medzi priority Ruska patrí obsadenie juhu Ukrajiny, kde však podľa neho významnejšie nepostúpilo. „Ukrajina nielen odolala. Ukrajina víťazí,“ vyhlásil poradca prezidenta pred novinármi.


Pri ruských útokoch na Kyjev sa včera v noci zranilo tridsaťpäť ľudí vrátane 2 detí. Starosta Vitalij Kličko povedal, že ruská armáda nevstúpila do mesta. Dodal, že sa očakávajú ďalšie letecké útoky a vyzval ľudí, aby zostali v protileteckých krytoch. Ukrajinskí vojaci získali späť Kyjevskú vodnú elektráreň. Podľa ministra energetiky Hermana Halyščenka Ukrajina po krutom boji opäť získala plnú kontrolu nad elektrárňou. Zamestnanci závodu opustili prístrešky a vrátili sa späť do práce.


V kyjevskom metre, ktoré sa teraz používa ako úkryt pred bombami, sa v noci 25. februára narodilo dieťa. Uprostred pokračujúcich leteckých náletov v rámci ruskej vojny proti Ukrajine sa ľudia po celej krajine ukrývali pod zemou a na staniciach metra.

ZDROJ: Twitter, teraz.sk

ZDROJ FOTO: VH