Toto Eštok nečakal! Ministerstvo vnútra bude musieť za porušenie zákona pekne zaplatiť

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: Youtube/Startitup
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa dnešnému uzneseniu súdu asi veľmi nepoteší. Viete čoho sa týka?

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa dnešnému uzneseniu súdu asi veľmi nepoteší. Viete čoho sa týka?

Na Okresnom súde v Banskej Bystrici dnes vyšiel platobný príkaz Ministerstvu vnútra. Rezort má doplatiť Štefanovi Mašinovi, elitnému policajtovi NAKA, služobný plat za polovicu decembra 2023 spoločne s úrokom z omeškania, informuje na sociálnej sieti advokát Peter Kubina. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Jedná sa tak o reakciu na minimálnu mzdu, ktorá bola Mašinovi neprávoplatne vyplácaná.

„K tomuto kroku sme pristúpili preto, lebo ministerstvo vnútra nerešpektuje neodkladné opatrenie súdu, keď Štefan Mašin síce musí (a aj chce) chodiť do práce a pracovať na plný úväzok, ale jeho zamestnávateľ mu odmieta platiť plný služobný príjem a naďalej mu vypláca iba minimálnu mzdu ako keby bol postavený mimo službu,“ priblížil Kubina v statuse.

Všetko sa to začalo na jeseň, krátko po vymenovaní novej vlády. Štefan Mašina, policajt zo skupiny tzv. „čurilovcov“ bol spoločne s kolegami postavený ministrom vnútra, Matúšom Šútajom Eštokom, mimo služby ešte v októbri. V tom čase sa Eštok odvolával na zákon, podľa ktorého musí byť policajt, ktorý je podozrivý zo spáchania trestného činu, dočasne pozbavený výkonu služby, informuje SME.

Prípad vyvolal veľkú odozvu verejnosti. Viacerí odborníci sa zhodli, že sa jedná o porušenie zákona. „Čurilovci“ mali totiž od októbra status chráneného oznamovateľa. Podľa zákonníka tak ministrove rozhodnutie neplatilo, keďže Eštok konal bez súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľa. Viac sa dočítate TU.

Zákon nakoniec zvíťazil, a Mašina sa naspäť vrátil do svojej funkcie. Konal tak na  základe neodkladného opatrenia, ktoré vydal Mestský súd Bratislava IV.  Po Mašinovom návrate však jeho práca nebola adekvátne cenovo ohodnotená, napriek tomu, že zákon tak prikazuje. Plnohodnotný plat neobdržali ani ostatní dvaja policajti NAKA Milan Sabota a Branislav Dunčka. Advokát Kubina túto skutočnosť považuje za hanbu vlády.

Odhliadnuc od toho, že ide o porušenie zákona, je to aj strašná hanba. Nikdy som si nemyslel, že proti štátu sa bude musieť klient domáhať zaplatenia zákonnej mzdy spôsobom, ako sa to robí proti notorickým neplatičom. Uvidíme, či sa ministerstvo spamätá, alebo či bude aj v tomto prípade obhajovať neobhájiteľné a podá odpor,” kritizoval Kubina kroky ministerstva na sociálnej sieti. Samontý šéf rezortu sa k dnešnému rozhodnutiu doposiaľ nevyjadril.

Čurilovci vs Smer-SD

Prípad začal v roku 2021, kedy Čurilla s jeho kolegami mali podozrenia z nezákonných postupov Slovenskej informačnej služby(SIS), kedy sa ich rozhodli preveriť. No kým stihli vôbec nazbierať potrebné dôkazy, policajná inšpekcia začala trestné stíhanie pre zneužitie právomoci. Obvinili ich zo snahy účelovo stíhať kolegov z SIS a z vymýšľania si dôkazov. Policajti v minulosti stáli za kauzami ako je Očistec, v ktorých figurovala momentálna vládnuca strana Smer-SD. Robert Fico (Smer-SD) v tom čase púšťal na tlačových konferenciách nahrávky z ich odposluchov. Neskôr sa ukázalo, že išlo o zmanipulované audio.