Talianska návšteva dopadla veľmi dobre. Spolupráca s talianskym prezidentom podľa Čaputovej priniesla ďalšie konkrétne výsledky

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: FB Zuzana Čaputová

Prezidentka sa teší, že presne rok po jej návšteve Talianska mohla na Slovensku privítať talianskeho prezidenta Sergia Matterellu.

„Po roku vidíme, že spolupráca dvoch partnerov, ktorí si rozumejú a zdieľajú spoločné hodnoty, prináša aj ďalšie konkrétne výsledky. Príkladom je posilnenie spolupráce v oblasti energetiky, ktorá nám pomáha diverzifikovať dodávky energetických surovín a tak zvýšiť našu energetickú bezpečnosť. Konkrétnym výsledkom spolupráce sú aj memorandá, ktoré dnes podpísali naše energetické spoločnosti,“ zhrnula prezidentka.

Teší ju, že sa rozvíja partnerstvo aj v oblasti obnoviteľných zdrojov. Tie sa v Taliansku zo 40 % podieľajú na výrobe elektrickej energie – k takémuto podielu by sme mali smerovať aj my. Justičné a policajné orgány našich krajín ešte viac spolupracujú v boji proti organizovanému zločinu.

Rezorty vnútra pracujú na podpise medzivládnej policajnej dohody, ktorá uľahčí výmenu operatívnych informácií. „Zintenzívňuje sa aj spolupráca medzi univerzitami. Dlhodobo spolupracujeme v oblasti jazykového vzdelávania – slovenčina sa dnes vyučuje na dvoch talianskych univerzitách,“ dodala Čaputová.

Aj takéto konkrétne podoby má podľa nej spolupráca dvoch partnerov a spojencov, ktorých okrem členstva v EÚ a Severoatlantickej aliancie, spájajú najmä spoločné hodnoty. Práve tie musíme dnes ešte viac v Európe chrániť, pretože tak chránime naše demokracie.

„Ďakujem pánovi prezidentovi aj Taliansku za naše vzájomné priateľstvo a teším sa na ďalšie stretnutia,“ poďakovala Čaputová.

Prvým bodom jeho programu bola naša spoločná návšteva vojenskej základne Kuchyňa.

„Práve tu je umiestnený taliansky systém protivzdušnej obrany, ktorý prišiel na Slovensko, a ktorý obsluhuje aj 150 talianskych vojačiek a vojakov. Tento systém a všetci tí, ktorí zabezpečujú jeho prevádzku, sú posilou Slovenska a celej Severoatlantickej aliancie v čase, keď Európa zažíva najväčšiu bezpečnostnú krízu od konca druhej svetovej vojny.

Poďakovala som sa prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, že Taliansko takto výrazne prispieva k našej spoločnej bezpečnosti. Aj vďaka tomu sa ľudia na Slovensku môžu cítiť bezpečnejšie,“ zhrnula.