Tak toto je neuveriteľné! Čaká nás spoplatnenie vstupu do Tatier?!

Autor: Redakce

Téma zavedenia vstupného do Tatranského národného parku sa rieši už sedem rokov.

Tatranský národný park (TANAP ) ročne navštívi viac ako 3 milióny turistov. Najmä posledné roky sa preto vedie diskusia, či by mali byť Tatry spoplatnené. Podľa riaditeľa TANAP-u Pavla Majka zavedenie vstupného nie je jednoduchou záležitosťou, toto leto ale spúšťajú dobrovoľné vstupné.

„Spravujeme územie parku aj s ochranným pásmom s rozlohou 1 045 km² a len asi polovica patrí štátu, to je jeden problém, a druhý je stanovenie správcu vybratých peňazí a ich presné určenie, kde a ako budú použité,“ uviedol pre televíziu Markíza.

Systém vstupného chcú v Tatrách spustiť už toto leto, zatiaľ bude na dobrovoľnej báze. Výber by sa mal robiť moderným spôsobom, pomocou aplikácie či QR kódov, nie búdkovým systémom ako kedysi. Podľa riaditeľa TANAP-u Majka, ak by každý náštevník zaplatil len symbolické euro, veľmi by to pomohlo.

Pavol Majko uvažuje aj o spoplatnení zárobkových činností v národnom parku. „Ak niekto zarába na národnom parku a využíva ho vo svoj finančný prospech, mal by z neho ,desiatok‘ dať národnému parku. Napríklad by sa to týkalo komerčných fotografov či organizátorov športových podujatí,“ uviedol.

ZDROJ: TV Markíza
ZDROJ FOTO: booking.com