Svet čelí vážnym výzvam, tomuto musíme zabrániť, inej cesty niet! Uviedol minister Káčer

Autor: Redakce
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer otvoril v pondelok 28. novembra 2022, na pôde rezortu diplomacie v Bratislave Analytické dni Svetoslava Bombíka. 


Hlavnými témami podujatia sú ruská agresia proti nášmu východnému susedovi, povojnová obnova Ukrajiny, ako aj spolupráca vo Vyšehradskej skupine (V4). "Svet čelí vážnym výzvam a ruská agresia proti Ukrajine sa stala určujúcim momentom aj pre budúcnosť Európy. Ak sa Rusku nepostavíme, ohrozíme nielen našu bezpečnosť a spôsob života, ale aj samotnú demokraciu. Kremeľ sa vracia k logike studenej vojny – obnoveniu sfér vplyvu a ideológii popierajúcej právo národov na existenciu. Tomu musíme zabrániť, inej cesty niet," uviedol minister Káčer v otváracom príhovore. 

Šéf slovenskej diplomacie súčasne vyzval na pokračovanie a navyšovanie pomoci pre Ukrajinu. Región strednej Európy, osobitne jednotu v rámci V4, pritom označil za kľúčové. "Ak nebudeme spolupracovať, sami si podpíšeme rozsudok smrti. No nemá zmysel predstierať, že situácia vnútri Vyšehradskej štvorky je dobrá, pretože nie je. Rozprávajme sa, hľadajme riešenia, analyzujme. Ak táto konferencia ponúkne myšlienky, ako lepšie reagovať na ruskú agresiu na Ukrajine a iné geopolitické turbulencie, s potešením ich posuniem svojim kolegom a partnerom," dodal R. Káčer. V rámci panelu, ktorý tiež hodnotil politické okolnosti vzniku formátu V4, vystúpili aj exminister zahraničných vecí Maďarska Géza Jeszenszky, bývalý slovenský minister pre medzinárodné vzťahy Pavol Demeš a poradca poľského ministra zahraničných vecí Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski.

ZDROJ: Cas.sk

ZDROJ FOTO: Facebook