Spoločne s našimi skvelými susedmi to zvládneme! Slováci a Česi – 30 rokov a stále spolu, uviedla Veronika Remišová

Autor: Jana Kováčová
Slováci a Česi spolu! V dobrých aj v náročných časoch. ,,Spoločné rokovanie vlád Slovenska a Česka,“ začala slovami svoj príspevok na sociálnej sieti Veronika Remišová.
Slovenská a česká vláda sa stretli v Trenčíne na rokovaní. Budú hovoriť aj o vojne na Ukrajine, obrannej či cezhraničnej spolupráci.
,,Na slovensko-českom summite som si znova uvedomila, akých skvelých susedov máme. Stojíme pri sebe v dobrých, a ešte viac v ťažších časoch To má v dnešnom svete cenu zlata," uviedla Remišová.
Podľa jej slov, sa s podpredsedom vlády ČR Ivanom Bartošom zhodli, že naše krajiny majú veľmi podobné problémy, a preto musia spojiť sily, aby ich spoločne aj riešili. Jedným z dôležitých a osvedčených nástrojov na podporu cezhraničnej spolupráce medzi našimi krajinami je program Interreg Slovensko-Česko, ktorý už majú pripravený aj pre nové eurofondové obdobie. Z celkového balíka 107 miliónov eur podporia ochranu prírody, boj proti klimatickej zmene, ochranu pamiatok či rozvoj turizmu v pohraničí.
,,Ochranu pred negatívnymi dopadmi klímy považujeme za kľúčovú. Slovensko aj Česko čelia roky po sebe obrovským horúčavám a dlhodobým suchám. V niektorých územiach prichádzame o spodnú vodu, inde zasa ničia krajinu extrémne nebezpečné prívalové dažde, ktoré páchajú obrovské materiálne škody a ohrozujú životy ľudí. To sú problémy, ktoré vieme spoločne riešiť. A spoločne s našimi skvelými susedmi to zvládneme. Slováci a Česi – 30 rokov a stále spolu,“ dodala Remišová.