Smer vyhráva, Hlas zaostáva, OĽaNO už predbehli aj Demokrati a Modrí bojujú ako draci. Predvolebné obdobie začína naozaj hustnúť!

Autor: Redakce

V redakcii Vysoká hra sa zaoberáme aktuálnou politickou situáciou a Slovensku, rovnako, ako väčšina médií. Situácia na Slovensku je totiž veľmi zaujímavá. Kto by to bol povedal, že po poslednom odchode Roberta Fica z premiérskeho kresla sa jeho strana napokon stane preferenčne najsilnejšou stranou na Slovensku! Ukázal to prieskum agentúry Focus, ktorý v nedeľu v relácii Na Telo zverejnila televízia Markíza.

Smer jednoznačne vyhráva, potvrdili to už všetky možné agentúry. Volilo by ho 17,6 percenta voličov.

Hlas nie je až tak ďaleko od Smeru, volilo by ho až 17,1 percenta respondentov. Hnutie OĽaNO zase totálne prepadá. Jeho preferencie sú iba 4,3 percenta. Od februára stratili takmer dve percentá hlasov.

Predbehli ho už aj Hegerova strana Demokrati. Dostali by sa tak teda do parlamentu. Keďže strana vznikla až na  začiatku marca, agentúra ju do prieskumu zaradila zatiaľ prvý raz. Agentúra AKO vykázala podobný stav, volilo by ho 4,9 percenta ľudí.

Prieskum agentúry Focus sa uskutočnil 14. až 22. marca. Agentúra oslovila 1018 respondentov. Volieb by sa zúčastnilo takmer 67 percent voličov, 18 percent by sa k urnám neobťažovalo prísť. Stále je veľký počet ľudí, ktorí sa ešte nerozhodli.

Niektorí politici či strany plánujú spájanie.  Napríklad Strana Za ľudí  chce do júla oznámiť, s kým sa vo voľbách spojí. Informovala o tom Veronika Remišová v televízii TA3, nechcela však prezradiť viac detailov.

Modrí bojujú ako sa dá, vyzbierali už vyše päťtisíc podpisov na vznik politickej strany. Informovali o tom na tlačovej konferencii.

„Chodia nám listy s podpísanými hárkami nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia – z Českej republiky, Nemecka, Anglicka alebo Fínska. Dokazuje to, že ľuďom chýba modrý element v politike, ktorý je reprezentovaný úspešnými reformami a kultúrou v politike,“ skonštatoval zástupca Modrých Peter Kysela. Na volebný program sa chcú sústrediť až po vyzbieraní podpisov. Dzurinda dokonca potvrdil, že zámer spájania strán stále platí. Stále vníma možný priestor pre novú stranu Modrí. Podľa neho tak získajú možnosti, aby mohli rokovať s ostatnými partnermi.

Strana Kresťanská únia vyzval KDH k dohode na spoločnom postupe pred voľbami.   KDH vraj podľa nich nereagujú. Na spoločnej kandidátke by chceli 15 miest. Šéf kresťanských demokratov Milan Majerský ešte začiatkom týždňa pre TASR povedal, že s rokovaniami s Kresťanskou úniou sú na začiatku. „Vnútri KDH sa bavíme o tom, či a ako to má zmysel,“ dodal.

Aktuálne pracujeme na prieskume, vďaka ktorému čoskoro prinesieme zoznam strán, ktoré sa na Slovensku pokúšajú o vznik.

ZDROJ FOTO: FB Robert Fico