Slovenský plynárenský priemysel potvrdil zníženie dodávok!

Autor: Redakce
Na snímke generálny riadite¾ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypèák poèas tlaèovej konferencie k aktuálnej situácii s plynom na Slovensku v Bratislave 12. júla 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** plyn zásoby zima Slovensko energetika vláda enerálny riadite¾ Slovenského plynárenského priemyslu Richard Prokypèák

Napriek tomu, že rezort hospodárstva aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v prvej polovici júla tvrdili, že Slovensko sa o plynulé zásobovanie plynom v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne nemusí obávať, dnes SPP potvrdil zníženie dodávok.

Potom, čo ruský Gazprom v stredu znížil dodávky plynu do Európy cez baltský plynovod Nord Stream 1 na 20 % jeho kapacity, pocítil výpadok aj štátny Slovenský plynárenský priemysel. Zatiaľ čo v závere minulého týždňa, po ukončení plánovanej technickej údržby plynovodu, vzrástli dodávky ruského plynu pre SPP na 50 % dohodnutých množstiev, v stredu už plynári očakávali iba 40 % zmluvného objemu. TASR o tom informoval riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP Ondrej Šebesta.

„Dnes (27. 7.) očakávame na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú na úrovni približne 40 % objednaného objemu,“ uviedol Šebesta.

Dodávok do priemyslu ani domácností by sa podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) nemala dotknúť ani dohoda štátov EÚ na obmedzení spotreby plynu o 15 %. Analytici však upozornili, že podmienkou na plynulé zásobovanie je naplnenie zmlúv na dodávky skvapalneného zemného plynu a na dodávky nórskeho plynu zo Severného mora. Minister hospodárstva sa k dnešnému citeľnému výpadku zatiaľ pre médiá nevyjadril.

ZDROJ: teraz.sk
ZDROJ FOTO: teraz.sk