Slovensku hrozí podľa Progresívneho Slovenska prepadnutie naozaj veľkej sumy peňazí, máme tu napríklad kolabujúcu ambulantnú sféru

Autor: Redakce

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský  prednedávnom odstúpil zo svojej funkcie. Predseda vlády Eduard Heger v utorok uviedol na rezort zdravotníctva nového štátneho tajomníka Michala Palkoviča, ktorý bude zodpovedný za riadenie ministerstva. Úlohou Michala Palkoviča bude podľa neho dohliadať na plnenie míľnikov z plánu obnovy, ktoré sa počas bývalého vedenia ministerstva dostali do významného časového sklzu. Spýtali sme sa na názor strany Progresívne Slovensko. V mene gestora strany PS pre zdravotníctvo Oskara Dvořáka odpovedal Radovan Choleva, riaditeľ komunikačného oddelenia PS.

Meškanie výstavby môže vyjsť príliš draho

V prvom rade podľa neho treba riešiť meškanie výstavby národnej univerzitnej nemocnice na Rázsochách, kde vážne hrozí prepadnutie takmer 300 miliónov eur z Plánu obnovy.

„Podľa samotného investičného semaforu Úradu vlády mešká projektová dokumentácia a štúdia uskutočniteľnosti. Pravdepodobne bude meškať aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie, stavebné povolenie, alebo samotné verejné obstarávanie. Pritom ak nechceme, aby nám neprepadli pridelené peniaze, do roka sa musí začať stavať,“ vysvetlil.

Zdravotníctvo je podľa Eduarda Hegera absolútnou prioritou. „Nemôžeme si dovoliť, aby výstavba Rázsoch, teda špičkovej modernej koncovej nemocnice, bola ohrozená. Z tohto dôvodu na rezort prichádza Michal Palkovič,“ uviedol Heger.

Financie pre ostatné nemocnice na rekonštrukcie

Ďalším problémom je podľa Oskara Dvořáka rozdelenie vyše 200 miliónov eur pre ostatné nemocnice na rekonštrukcie a výstavby, z ktorých boli vyradené veľké štátne nemocnice, a toto rozdelenie už spochybňujú predstavitelia OĽaNO, ktoré pána Palkoviča nominovalo.

„Potrebujeme vedieť, čo sa s výzvou za stovky miliónov eur bude ďalej diať. Rovnako je urýchlene nutné vyčerpať aj desiatky miliónov eur na prístroje pre nemocnice a menšie rekonštrukcie,“ dodal.

Akútne je podľa neho tiež zavedenie finálnej fázy reformy nemocníc, kedy je potrebné do konca marca vydať zoznam takzvaných doplnkových programov pre všetky nemocnice, inak nám hrozí prepadnutie prostriedkov Plánu obnovy. „Pacienti a pacientky potrebujú čo najskôr vedieť, kde a aká nemocnica im poskytne akú starostlivosť,“ zhrnul.

Výzva novému tajomníkovi

Oblastí, ktoré by PS menilo je podľa Dvořáka viacero. „Aj preto sme pána Palkoviča vyzvali k okamžitému predstaveniu plánu. Okrem riešenia situácie s Rázsochami a stagnujúcou reformou nemocníc, kde nám hrozí prepadnutie naozaj veľkej sumy peňazí, tu máme kolabujúcu ambulantnú sféru. Aj napriek nedávnemu dofinancovaniu ambulancie vedú s poisťovňami spory o uzavretie zmlúv, ktoré platia len do konca marca. Potrebujeme vedieť, aké opatrenia budú prijaté, aby sa mal kto starať o nás a naše deti,“ povedal.

Všetci podľa neho bezpochyby vnímajp celkovú personálnu krízu v zdravotníctve. „Už včera bolo neskoro priniesť opatrenia. V Progresívnom Slovensku sme nedávno predstavili našu víziu riadenia zdravotníctva, ktorá sa zameriava na strategické plánovanie a rozmiestňovanie personálu na dekády vopred,“ povedal.

V rámci Európskej Únie sme podľa neho navyše krajinou, ktorá najmenej investuje do prevencie, na čo by sme sa určite mali zamerať viac. Keď už ale niekto zdravotnú starostlivosť potrebuje, nemocnica by mala byť posledným miestom, ktoré navštívi.

„Absolútnou prioritou preto musia byť opatrenia zamerané na posilnenie kompetencií a počtov všeobecných lekárov a lekárok,“ skonštatoval.

Nemocnice podľa Dvořáka nesmú nahrádzať úlohu ambulancií.  „Majú to byť špecializované inštitúcie iba pre tie najzložitejšie prípady. Zároveň sú to dôstojné priestory pre výchovu novej medicínskej generácie. Okrem reformy riadenia našich univerzitných a fakultných nemocníc je potrebné do nich aj pravidelne investovať stovky miliónov eur tak, aby sa Slovensko priblížilo európskej kvalite zdravotníctva,“ dodal Dvořák.

Zdroj foto: FB Ministerstvo zdravotníctva SR