Slovensko nie je cieľom ani zdrojom nelegálnej migrácie, skonštatoval minister zahraničných vecí

Autor: Redakce
Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer podčiarkol, že SR si riadne plní svoje povinnosti a svoju vonkajšiu hranicu Schengenu aj riadne chráni.
Slovensko nie je cieľom ani zdrojom nelegálnej migrácie, problém od počiatku riešime na európskej úrovni. Skonštatoval to minister zahraničných vecí Rastislav Káčer po stredajšom rokovaní vlády. „Sme krajina sekundárnej migrácie. Samozrejme, že sa prihovárame za európske riešenia,“ uviedol Káčer s tým, že výhody otvorených hraníc v rámci Schengenu sú obrovské. Pripomenul zatváranie hraníc počas pandémie nového koronavírusu. Aktuálny problém podľa jeho slov vzniká najmä na balkánskej trase a na vonkajšej schengenskej hranici. 


Poukázal nielen na zodpovednosť krajín, ktoré majú aj vonkajšiu hranicu schengenského priestoru, ale aj na zodpovednosť spoločných orgánov Európskej únie, ako je Frontex. „Sami prispievame k stráženiu, máme tam celý kontingent,“ ozrejmil. Čo sa týka readmisných dohôd, minister ich označil za trochu zastaralé a zložité pri uplatňovaní. Podčiarkol, že v rámci EÚ sa rokuje o celom novom súbore legislatívy v tejto oblasti a sú aj nové smernice.

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook