Slovensko malo vzácnu návštevu. Diskutovali o dôležitých bezpečnostno-politických otázkach

Autor: Lucia Peštová

Jaroslav Naď, privítal veľvyslancov severských krajín a USA, aby rokovali  o obrane a bezpečnosti. Ruská agresia voči Ukrajine je totiž podľa neho pre naše krajiny najväčšou bezpečnostnou výzvou za posledné desaťročia.

Jarolav Naď sa na sociálnej sieti pochválil. Privítal som veľvyslancov z Dánska, Estónska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Nórska, Švédska a USA. Prediskutovali sme aktuálne bezpečnostno-politické otázky. Ruská agresia voči Ukrajine je pre naše krajiny najväčšou bezpečnostnou výzvou za posledné desaťročia. Veľmi ma teší, že jasné postoje a odhodlanie Slovenska pomáhať Ukrajine v jej boji za slobodu oceňujú aj naši partneri z Pobaltia a Škandinávie, z ktorých viacerí majú s Ruskom spoločnú hranicu. Ruská invázia podnietila niektoré krajiny k historickému prehodnoteniu ich bezpečnostnej politiky a pridaniu sa k najsilnejšej obrannej Aliancii sveta. Je to významný krok, žiaľ, na pozadí ohavných okolností.

Pri tejto príležitosti som zagratuloval fínskemu veľvyslancovi Pasi Tuominenovi na osobitnom prijatí k vstupu jeho krajiny do Severoatlantickej aliancie, ktorej plnoprávnym členom sa Fínsko stalo 4. apríla.

S veľvyslancom USA v SR Gautamom Ranom sme sa venovali aktuálnym transatlantickým procesom a modernizačným prioritám, s ktorými súvisí aj poskytnutie grantu od Spojených štátov amerických v hodnote 200 mil. dolárov na obstaranie vojenskej techniky. Tie budú na základe návrhu OS SR rozdelené na nákup obrnených vozidiel Oshkosh JLTV 4×4, 5000 kusov útočných pušiek a sofistikovaných protidronových systémov. Diskutovali sme tiež o ďalších potrebných krokoch v súvislosti s ponukou na vrtuľníky Viper.

Lotyšskému, estónskemu a litovskému veľvyslancovi som poďakoval za spojenectvo, ktorým prispievajú k celkovej stabilite východných hraníc NATO aj EÚ. Úspešným príkladom obrannej spolupráce so škandinávskymi krajinami je iniciatíva Nórska a Dánska, ktoré sa vlani rozhodli spolu s Nemeckom zafinancovať 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu.