Slovensko má v Holandsku dobrého priateľa a spojenca, ubezpečuje Heger

Autor: Redakce
Holandsko sa voči nám zachovalo ako správny spojenec, keď nám poskytlo ochranu nášho neba batériou Patriot a vojenskú posilu ihneď po útoku Ruska na Ukrajinu. 


Uviedol to v pondelok premiér Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti po stretnutí s holandským premiérom Markom Ruttem. Heger je presvedčený, že s partnermi je nutné neustále rozvíjať vzťahy a o to viac v čase, keď je za hranicami vojna. „Holandský premiér ma ubezpečil, že na východnej hranici chcú byť stále prítomní, pretože musíme spoločne bojovať proti ruskej agresii. Zhodli sme sa, že aj po nedávnom raketovom incidente v Poľsku musíme naďalej posilňovať našu obrannú spoluprácu,“ tvrdí Heger. Predseda vlády na sociálnej sieti taktiež napísal, že vlády v minulosti podceňovali silu spolupráce a práve vojna v našej bezprostrednej blízkosti jasne ukázala, akí sú spojenci potrební, a preto od začiatku konfliktu prehlbujú zahraničné vzťahy.
„Výsledkom toho je, že namiesto zastaraného obranného vzdušného systému S-300 máme k dispozícii špičkové Patrioty a naše nebo je zároveň chránené modernými stíhačkami z Poľska a Česka. Našu 85-percentnú závislosť od ruského plynu sme za krátku dobu znížili o 65 percent,“ napísal slovenský premiér. Zároveň dodal, že Slovensko nadviazalo spoluprácu s Estónskom, ktoré je lídrom v digitalizácii a kybernetickej bezpečnosti a taktiež spolupracujeme s Fínskom pri hľadaní alternatívy pre jadrové palivo. „Toto všetko sú cenné nástroje, ktoré zvyšujú náš kredit bezpečnosti na úplne inú úroveň. Myslím, že Slovensko a Holandsko mnohé spája vrátane zodpovednosti za budúce generácie. Slovensko má v Holandsku dobrého priateľa a spojenca,“ uzavrel Heger.
ZDROJ: webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: Facebook