Slovensko je na tom biedne. Môže sa spoliehať len na zadržiavanie zrážok!

Autor: Redakce
Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (O¼aNO) poèas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave 23. júna 2022. Opozícia chce na nej odvoláva ministra životného prostredia Jána Budaja. Vyèíta mu, že nezvláda manažovanie situácie s medveïom hnedým. Schôdzu iniciovali nezaradení poslanci okolo Miroslava Suju. Okrem nich návrh podpísali poslanci Smeru-SD. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** portrét šírka okuliare

Slovensko nemá okrem Dunaja žiadne významné prítoky vody. Na väčšine svojho územia sa môže spoliehať len na zadržanie zrážkovej vody. Z nej sa plnia pramene, potoky a studne. Na sociálnej sieti to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

„Sme štátom na úbočí karpatského oblúka, z ktorého hôr voda, ak ju nezachytí les, rýchlo odteká preč, do nížiny a mora. U nás z toho zostane iba to, čo presiakne z riek, ktorým ešte ostali prirodzené dná a členité brehy,“ hovorí Budaj.

Rieky a potoky budú mať podľa neho vodu iba vtedy, ak ju zachytí les. Vodozádržnú schopnosť má však iba zdravý a hustý les s podrastom a hnijúcimi zvyškami odumretých kmeňov. „Iba ten tvorí tú vzácnu špongiu, čo zadrží prívaly dažďovej vody tak, že po kvapkách presiaknu pôdou aj horninou až do podzemných žriedel našich prameňov a riečok,“ poznamenal minister.

ZDROJ: teraz.sk
ZDROJ FOTO: teraz.sk