Slováci, nemajte strach zo Záporožskej jadrovej elektrárne. Radiačná situácia na Slovensku je naďalej stabilná

Aktuálna radiačná situácia je na Slovensku naďalej stabilná. Zmeny po ruskom útoku na Záporožskú jadrovú elektráreň, kde vypukol požiar, nezaznamenali nikde v Európe. Pre TASR to uviedol odbor radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Aktuálna radiačná situácia na území Slovenskej republiky je naďalej stabilná a štandardná, nebola zistená zvýšená úroveň dávkových príkonov v porovnaní s predchádzajúcimi meraniami,“ spresnil odbor. Podľa neho zostali energetické bloky Záporožskej jadrovej elektrárne nedotknuté. „Boli poškodené pomocné budovy reaktorového 1. bloku, čo nemá vplyv na bezpečnosť bloku,“ povedal odbor s tým, že zmeny radiačnej situácie nezaznamenali nikde v Európe.

ÚVZ radiačnú situáciu na Slovensku spolu s ďalšími zložkami naďalej monitoruje. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zopakovalo, že dôrazne neodporúča užívanie jódovej profylaxie ako prevencie. „Ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame sa danými tabletkami predzásobovať. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy,“ skonštatoval komunikačný odbor MZ SR.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: archív teraz.sk