Slováci a drogy, viete ktoré patria medzi najviac užívané?

Autor: Jana Kováčová
Zdroj foto: Flickr -Tiffany Steinke
Najrozšírenejšou návykovou látkou medzi Slovákmi je marihuana. K jej užitiu sa priznala až štvrtina občanov. Po nej nasleduje extáza a pervitín.

Najrozšírenejšou návykovou látkou medzi Slovákmi je marihuana. K jej užitiu sa priznala až štvrtina občanov. Po nej nasleduje extáza a pervitín.

Štúdiu vykonávala agentúra FOCUS na podnet od Ministerstva zdravotníctva. Výskumu sa zúčastnilo 5031 Slovákov vo veku od 15 až po 65 rokov. Dotazovanie prebiehalo osobne v mesiacoch máj a jún tohto roku.

Marihuana

Najviac respondentov priznalo, že aspoň raz v živote vyskúšali marihuanu. Celkovo sa jednalo o až 23.1% opýtaných. Ide o 6% nárast oproti roku 2019. Najviac skúseností s cannabisom priznali občania vo vekovej kategórií od 15 až po 35 rokov, činilo to 34% zo všetkých opýtaných. Čo sa týka regiónu, najviac rozšírená je v hlavnom meste. Jej atraktívnosťou sú relaxačné účinky a v porovnaní s inými drogami relatívne malou záťažou na organizmus. Prichádza však s nežiadúcimi účinkami ako je zrýchlený tep, sucho v ústach a okrem iných aj úzkosť.

Marihuana s psychoaktívnou zložkou THC je momentálne na Slovensku nelegálna, to však neplatí pre jej príbuzné HHC. To je zatiaľ voľne dostupné na predaj po celom Slovensku. Svojimi účinkami sú si veľmi podobné, no majú však svoje rozdiely. O HHC a jeho regulácií sa dozviete v našom predošlom článku.

Extáza

MDMA, Molly, E-čko či extáza patrí medzi druhú najrozšírenejšiu rekreačnú drogu medzi Slovákmi. Zážitok s ňou malo 4,9% respondentov. Obdobne ako s Marihuanou je najviac rozšírená v Bratislave. Najčastejšou formou užitia je v podobe pestrofarebných tabliet s logom značky alebo obrázkom. Okrem farby je výrazná aj svojou horkou chuťou. Účinky sa nastolia zvyčajne od 30 až po 45 minút po užití.

Jej stimulačné efekty sú pocity eufórie, nával energie, empatickosť a citlivosť na dotyk. Inak sa označuje aj ako „droga lásky“. Jej užívanie je vysoko rizikové pretože spôsobuje silnú dehydratáciu a prehrievanie organizmu. Taktiež zapríčiňuje mimovoľné napínanie svalov, a ľudia tak vo väčšine prípadov po jej užití zatínajú sánku. Pri dlhodobom užívaní spôsobuje narušenie prirodzenej produkcie sérotonínu v mozgu, a dochádza ku deformácií spracovávania emócií a informácií, uvádza portál Lekár.

Pervitín

Aspoň raz v živote vyskúšalo pervitín 3% účastníkov. Najviac sa ich vyskytuje v Banskobystrickom, Trenčianskom a Trnavskom kraji. Pervitín alebo inak metamfetamín, piko či párno je jedna z najviac návykových drog v našich končinách. Ako informuje NZIP, pervitín funguje na princípe uvoľňovania zásob energie v tele, a tým zvyšuje výkonnosť celého organizmu. Všetky telesné funkcie sa zrýchlia, a pracujú až do absolútneho vyčerpania.

Typické sú návaly eufórie a sebavedomia. Po ich vyprchaní sa dostaví paranoja, depresia a silné vyčerpanie. Psychická závislosť vzniká veľmi rýchlo a jej liečba je jednou z najnáročnejších. Pri užívaní pervitínu je najčastejšou príčinou úmrtia infarkt.

Alkohol a abstinencia 

Do kategórie abstinentov sa zaraďuje 30.2% občanov, od posledného prieskumu v 2019, tak ich počet stúpol o 3,4%. Viac ako pätina opýtaných zvykne piť alkohol viackrát do týždňa. Polovica mladistvých pod 18 rokov alkohol nikdy nevyskúšala. Alarmujúce zistenia však ukazujú, že viac ako 7% ho pije aspoň jedenkrát do týždňa.

Podľa štatistík World Health Organization sa v celosvetovom rebríčku nachádzame na deviatej priečke. Nie je žiadnou novinkou, že Slováci pijú skutočne veľa, obzvlášť tvrdý alkohol. Zbaviť sa tohto návyku je veľmi náročné, pretože konzumácia alkoholu je hlboko zakorenená v našej kultúre. Prípitky, oslavy sviatkov, krstiny, zásnuby či pohreby sú vždy podľa tradícií sprevádzané jeho nemalou spotrebou.

Nikotín

Posledným strašiakom na našom zozname je všeobecne spoločensky normalizované fajčenie v hocijakej podobe( cigarety, vaporizéry, cigary, fajky atď.) Denne fajčí 26,1% respondentov. Veková skupina, ktorá fajčí najviac je v rozmedzí 45 až 54 rokov. Fajčenie je najčastejšou príčinou rakoviny pľúc, no riziká tam určite nekončia. Tabakový dym ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie, tráviaci trakt či starnutie kože.

Dnes existuje na trhu mnoho produktov, ktoré majú fajčiarom pomôcť prestať s týmto škodlivým návykom. Obľúbené sú nikotínové náplasti, spreje či žuvačky. Ak sa človek rozhodne prestať fajčiť, jeho pľúca majú šancu sa znova obnoviť.Ak človek prestane s fajčením, pľúca sa do pôvodnej formy nedostanú zo dňa na deň. Bývalý fajčiar má pľúca nefajčiara až po dvanástich rokoch po poslednej cigarete,“ odkazuje Mudr. Kasan z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Ak sa potykáte so závislosťou na alkohole, tabaku, drogách či iných návykových látkach,  existujú k dispozícií bezplatné poradenské linky: https://www.infodrogy.sk/stranka/urgentna-pomoc. Odvykacie zariadenia sú k dispozícií v každom kraji Slovenska, a liečba je plne hradená zdravotnou poisťovňou. Pobyt trvá väčšinou tri mesiace a v rámci neho absolvujú pacienti rôzne druhy terapie od fyzikálnej a pracovnej až po odbornú psychoterapiu. List najviac využívaných zariadení nájdete na tomto odkaze.