Sloboda a solidarita: Prvá pravica v budúcej vláde?

Autor: Redakce
Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) poèas tlaèovej konferencie Ministerstva hospodárstva SR na tému Možnosti na zníženie cien za teplo pre obèanov bratislavského Starého Mesta a Ružinova 8. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar *** Local Caption *** MHSR

Hnutiu SaS sa budeme venovať ako ďalšiemu zo série článkov o politických stranách na Slovensku. Ide o najúspešnejšiu pravicovú stranu v prieskumoch verejnej mienky, ktorá dosiahla podporu ôsmich percent obyvateľstva. V septembri odstúpili vo vláde štyria ministri SaS, čo významne prispelo k hlasovaniu o nedôvere a rozpadu koalície.S cieľom slobody pre všetkých sa snaží osloviť čo najviac voličov.

Sloboda a solidarita, politická strana ekonóma Richarda Sulíka, existuje od roku 2009. Sú preto jedným z už osvedčených matadorov politického diania. V súčasnej povalenej vláde zastávali významnú pozíciu v koalícii. „Štyria ministri SaS opustili vládu v septembri po tom, čo Matovič nevyhovel požiadavke SaS, aby opustil vládu. SaS a Matovič sú už dlho v spore o v rôznych témach,“ hovorí o ich politickej histórii spravodajský server iRozhlas,cz.

Podľa predvolebných prieskumov spoločností Focus a Aako zostala ich podpora počas sledovaného obdobia v priemere okolo 9 %. Aj keď tieto čísla v januári mierne klesli.  SaS zároveň v súčasnosti zastáva pozíciu najpreferovanejšej pravicovej politickej strany na Slovensku. Od konca novembra, keď dosiahli iba 7,7%, si však polepšili. Treba poznamenať, že ide o jednu, z relatívne väčšieho počtu politických strán, s dlhodobou podporou nad sedempercentnou hranicou.

Ako už názov napovedá, ide o liberálne politické hnutie s cieľom brániť slobodu. „Naším poslaním je bojovať za slobodu. Keď sú jednotlivci slobodní, celá spoločnosť je slobodná,“ vyhlasujú na svojej webovej stránke za hlavný cieľ svojej politickej činnosti. Ako svoje tri základné hodnoty uvádza slobodu, solidaritu a zdravý rozum. Okrem ekonomických hodnôt podporujú aj sociálne ciele a správne riadenie. Okrem iného sa zasadzovali za zvýšenie dôchodkov, uviedol Peter Cmorej na YouTube. Na vnútroštátnej úrovni sú napríklad proti zákazu nedeľného predaja a nadnárodných podujatí na pomoc Ukrajine. „Slovenské MiG-29 by oveľa lepšie poslúžili Ukrajincom. Sú zaparkované v sklade a skôr či neskôr budú presunuté do šrotu. Okrem toho, pri ochrane vzdušného priestoru Slovenska sa na ne už nespoliehame, nie je nikto, kto by ich opravil a nové stíhačky F-16 sú na ceste,“ uviedlo hnutie SaS na Twitteri o diskutovanom darovaní stíhačiek Ukrajine.

Na kampani strany sa pravdepodobne zúčastní jedno známe české meno. „Známy český politický maklér Marek Prchal, ktorý posledných desať rokov pracoval pre Andreja Babiša a jeho hnutie ANO, možno bude pracovať na volebnej kampani Slobody a solidarity (SAS),“  uviedol Denník N.

Celkovo sa táto strana so svojím mottom slobody a solidarity zameriava na každého, na koho sa dá. Napriek údajnej pravicovej politike nie je proti zvyšovaniu dôchodkov alebo znižovaniu DPH v gastronómii na 10 %, ako sulík v decembri zverejnil na svojej facebookovej stránke. Zároveň jasne vyjadrili svoju podporu Ukrajine, aj keď by im mohli radšej predať darované stíhačky. „Slovensko môže získať milióny eur za stíhačky MiG-29 a nezostanú hniť v našich skladoch,“ napísali na svojom oficiálnom twitterovom účte.

 

 

ZDROJ FOTO: Facebook