Škandál okolo miliónovej advokátskej odmeny: Stanislav Gáborík exriaditeľ vodohospodárov a advokátka obvinení

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: bing.com

Bývalý šéf Slovenského vodohospodárskeho podniku, Stanislav Gáborík, sa dostal do stredobodu pozornosti pre kontroverzný prípad ohľadom obrovskej podielovej odmeny vo výške viac ako 1,5 milióna eur, ktorú udelením súdu odklepol advokátke Eve Slašťanovej. Slašťanová je spojená s advokátskou kanceláriou Zoroslava Kollára.

 

Tento spor sa datuje do roku 2009, keď vodohospodári vypovedali zmluvu o nájme pozemkov vo výnimočnej oblasti Jaroveckého ramena v Bratislave. Advokátka Eva Slašťanová sa stala ich zástupcom a nakoniec vyhrali spor, pričom jej bola udelená 1,5-miliónová podielová odmena, čo predstavuje 5 % hodnoty sporu vo výške 30 miliónov eur.

Obžalobný návrh bol podaný nielen na bývalého riaditeľa Gáboríka, ale aj na advokátku Slašťanovú. Škodu, ktorú vyšetrovatelia vyčíslili na 1 846 418 eur, obvinení čelia z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Vedúci prokurátor takisto uvádza, že Slašťanová za obrovské sumy poskytla minimálne množstvo právnych služieb a že jej účasť nebola nevyhnutná pre víťazstvo v súdnom spore.

Stanislav Gáborík má kvôli trestnému stíhaniu zaistený majetok v podobe bytu a chaty, ktoré vlastní.

Eva Slašťanová, ktorá má prepojenia na advokátsku kanceláriu Zoroslava Kollára, teraz ponúka koučing v oblasti psychológie na svojej stránke.

Tento škandál odhaľuje prepojenia medzi advokátmi a podnikateľmi na Slovensku a vyvoláva otázky o etike a transparentnosti v právnom systéme.