SaS sa snaží ukázať, že sú pre nás potrební, a musíme sa k nim chodiť doprosovať, tvrdí Šipoš

Autor: Redakce
Opakované zablokovanie parlamentu, ktoré predchádzalo schváleniu zvýšenia tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur, bolo zbytočné a SaS ním chcela po odchode z koalície ukázať svoju dôležitosť. 


V TASR TV to povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. SaS podmienila podporu zvýšenia rozpočtu doplnením špecifikácie spôsobu využitia týchto peňazí na riešenie dôsledkov energetickej krízy priamo do zákona a kým podmienka nebola splnená, blokovala rokovanie NR SR. "SaS sa snaží ukázať, že sú pre nás potrební a musíme sa k nim chodiť doprosovať," tvrdí Šipoš. "Spojili sa so Smerom, Hlasom, ĽSNS a Republikou a ukázali nám, že vedia obštruovať parlament. Ich argument, že dávame nejaké bianko šeky, neobstojí. My sme jasne hovorili, že to pôjde na pomoc v energetickej kríze," reaguje Šipoš. Požiadavka SaS sa podľa neho dala splniť aj bez obštrukcie parlamentu, napríklad pozmeňujúcim návrhom v druhom čítaní. "Oni sa rozhodli, že im to nestačí a chcú to mať v zákone. My s tým žiaden problém nemáme, my tie peniaze nerozkradneme ani si ich nerozdáme medzi sebou," zdôraznil predseda poslaneckého klubu OĽANO.

 

 

Dodal, že vyjednávacie možnosti jeho hnutia pri hľadaní podpory v parlamente sú obmedzené, keďže časť poslaneckého klubu má výhrady k spolupráci s niektorými nezaradenými poslancami. „Ako OĽANO rokujeme prioritne s poslancami SaS a s nezaradenými, ktorí odišli z nášho klubu,“ konštatoval Šipoš. „Sme rodina má oveľa lepšie vyjednávacie schopnosti, oni nemajú problém sa rozprávať s akýmkoľvek poslancom,“ priznal. Výsledky rokovaní o podpore SaS v parlamente sú podľa neho rôzne. „Ideme od zákona k zákonu a od schôdze k schôdzi. Niekedy sa s nimi vieme dohodnúť, inokedy nie,“ konštatoval Šipoš. V prípade zákona o štátnom rozpočte na budúci rok sa Šipoš spolieha na zodpovednosť poslancov, keďže súčasťou rozpočtu budú aj zvyšovania platov vo viacerých sektoroch či pomoc v energetickej kríze. „Opozícia politikárči a snaží sa zákon roka ‚zarezať‘, Robert Fico to povedal úplne otvorene. Snažia sa zarezať túto vládu a za každú cenu sa vrátiť k moci,“ tvrdí Šipoš. „Ale nezarežú nás. Zarežú ľudí, ktorí to najviac potrebujú,“ upozorňuje na riziká neschválenia rozpočtu. OĽANO je však podľa neho pripravené aj na možnosť, že rozpočet neprejde a do nového roka vstúpime v rozpočtovom provizóriu.

ZDROJ: Teraz.sk/Cas.sk/FB
ZDROJ FOTO: Teraz.sk