SaS podporí navýšenie platov!

Autor: Redakce
Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) poèas tlaèovej konferencie Ministerstva hospodárstva SR na tému Možnosti na zníženie cien za teplo pre obèanov bratislavského Starého Mesta a Ružinova 8. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar *** Local Caption *** MHSR
Strana SaS v parlamente podporí vládny návrh na zvýšenie platov zdravotníkov.
Chce však dozerať aj na ďalšie systémové opatrenia ministerstva zdravotníctva. Pripomína tiež potrebu zvýšenia miezd v ambulantnom sektore. Uviedla to predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková z SaS. „Považujem súčasný návrh ministerstva za korektný prvý krok s tým, že je potrebné postrážiť, aby sa v štátnom rozpočte nerátalo len s financiami na ústavnú zdravotnú starostlivosť pre nemocnice, v ktorých vieme upraviť tabuľkové platy zákonom, ale aby bol automaticky rozpočet navýšený aj o zvýšenie platov v ambulanciách,“ uviedla. Navýšenie miezd len v nemocniciach by podľa nej spôsobilo hromadný presun personálu z ambulancií, čo by ohrozilo fungovanie systému. Návrh podporí aj nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Valášek.
Opoziční poslanci, pôsobiaci v ĽSNS, uviedli, že so zámerom zákona nemajú problém. „Návrh si podrobne preštudujeme a podľa toho sa rozhodneme,“ uviedli pre TASR. Platy zdravotníkov by sa podľa vládneho návrhu, ktorý v piatok posunula Národná rada SR do druhého čítania, mohli zvýšiť. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe. Parlament rokuje o návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.

ZDROJ: ta3

ZDROJ FOTO: teraz.sk