Rusko je pripravené obnoviť dodávky plynu do Európy

Autor: Redakce
Plynová kríza a nedostatok plynu v nasledujúcich mesiacoch Slovensku nehrozia. Poèas dnešného kontrolného dòa na centrálnom dispeèingu prevádzkovate¾a prepravnej siete Eustream v Nitre to potvrdil predseda predstavenstva Eustream Antoine Jourdain. Firma od 17. novembra tohto roka prevádzkuje tri kompresorové stanice. "Tok plynu z Ukrajiny je stabilný aj pri týchto nízkych teplotách. Ak by sa prietok zvýšil, naštartujeme aj štvrtú kompresorovú stanicu. Terajší spôsob prevádzky však predpokladáme poèas celej zimy," uviedol Jourdain. Na snímke kompresorová stanica plynovodu v Ivánke pri Nitre 16.decembra 2010. FOTO TASR - Henrich Mišoviè
Moskva je pripravená obnoviť dodávky zemného plynu do Európy cez plynovod Jamal, povedal ruský vicepremiér Alexander Novak.
„Európsky trh zostáva relevantný, keďže nedostatok plynu pretrváva a máme všetky príležitosti na obnovenie dodávok,“ uviedol Novak v nedeľu zverejnenom rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru TASS. „Nevyužitý zostáva napríklad plynovod Jamal - Európa, ktorý bol zastavený z politických dôvodov,“ dodal Novak. Plynovod Jamal-Európa zvyčajne prúdi na západ, ale od decembra 2021 fungoval väčšinou v reverznom toku, pretože odberatelia v Poľsku čerpali skôr zo zásob v Nemecku. V máji Varšava zrušila svoju zmluvu s Ruskom po tom, čo odmietla požiadavku Mosvky, aby za plyn platila v rubľoch, pripomína Reuters. Ruský štátny energetický gigant Gazprom reagoval zastavením dodávok a tiež uviedol, že už nebude môcť vyvážať plyn cez Poľsko po tom, čo Moskva uvalila sankcie na firmu, ktorá vlastní poľskú časť plynovodu Jamal – Európa.

Ruský vicepremiér Novak v rozhovore tiež zopakoval, že Moskva rokuje o dodatočných dodávkach plynu cez Turecko. V rozsiahlom rozhovore, ktorého časti boli zverejnené počas víkendu, Novak povedal, že Rusko sa dohodlo s Azerbajdžanom na zvýšení dodávok plynu pre jeho domácu spotrebu. Moskva podľa neho tiež diskutuje o zvýšení dodávok svojho plynu do Kazachstanu a Uzbekistanu. Novak tiež uviedol, že z dlhodobého hľadiska môže Rusko posielať svoj zemný plyn na trhy Afganistanu a Pakistanu - či už s využitím infraštruktúry Strednej Ázie, alebo výmenou z územia Iránu.


ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook