Rezort zdravotníctva z dôvodu energetickej krízy navrhuje tieto zmeny v materských školách, deti to však nemá ohroziť

Autor: Redakce
Na snímke nové ilustrácie na fasáde Materskej školy na Okružnej ulici v Trnave v piatok 2. septembra 2022. FOTO TASR - LukᚠGrinaj

V materských školách by sa mala v dôsledku energetickej krízy znížiť teplota.

 

 

Vyplýva to z predbežnej informácie k zmene vyhlášky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spresnil, že by sa to malo týkať len umyvární a záchodov. „Z dôvodu očakávanej energetickej krízy sa navrhuje dočasné zníženie teploty v interiéri predškolských zariadení,“ uvádza sa v materiáli. Podľa predbežného návrhu by sa v zariadeniach pre deti a mládež do šesť rokov mala v dôsledku energetickej krízy dočasne znížiť iba najnižšia povolená teplota v umyvárni a v záchode zo súčasných 24 stupňov na 23 stupňov Celzia, ozrejmil ÚVZ SR. „Táto zmena nepredstavuje zdravotné riziko pre deti a je akceptovateľná. V ostatných priestoroch sa najnižšie povolené teploty nemenia,“ povedala pre TASR hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

 

Priblížila, že jednotlivé ustanovenia vyhlášky, ktorá je v pripomienkovom konaní, sa teda ešte môžu meniť v závislosti od jeho výsledku. Navrhovaná účinnosť novely je od 1. januára 2023. Rezort chce zároveň upraviť aj priestorové usporiadanie škôlok. „Vzhľadom na vysoký počet detí predškolského veku, ktoré z kapacitných dôvodov nemôžu byť aktuálne umiestnené do predškolských zariadení, bolo potrebné operatívne upraviť kritériá tak, aby sa zjednodušili podmienky pre zriaďovateľov,“ ozrejmil.

 

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk