Remišovej eurofondová kalamita: Nevyčerpané peniaze

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Veronika Remišová

Vo štvrtok sa uskutočnila tlačová konferencia vysvedčenia pani Veroniky Remišovej, ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie  a zároveň zhodnotenie faktov a výzva pre nového ministra, ktorý po nej nastúpi.  Nevyčerpaný balík na plánu obnovy. Rázsochy sa nestihnú vyčerpať. Nový poslanec na MIRI ministerstvo investícií regionálneho rozvoja bude pán Balík.  Na ministerstve ho čaká balík nedočerpaných eurofondov. Viac ako 5 miliárd eur.

Výsledkom a vizitkou hospodárenia eurofondov pani ministerky Remišovej je, nečerpanie eurofondov a následné vrátenie peňazí do Bruselu, ktoré malí ísť do rozvoja našich regiónov. A výzvou nového ministra, aby nekúril a nesvietil, ale aby urobil všetko preto, aby nám prepadlo čo najmenej peňazí.

„Bolo by veľkou chybou keby sme neschopnosťou riadenia ministerstva pre regionálny rozvoj o tieto peniaze prišli“, uviedol poslanec Richard Raši.

Pán poslanec Richard Raši sa vyjadril na tlačovej konferencii: „Za apríl vyčerpalo ministerstvo pani Remišovej 131 miliónov eur, čerpalo sa tempom  6,5 milióna eur za deň.  Aby sa do konca roka vyčerpali všetky peniaze, bolo by potrebné čerpať mesačne, by sa muselo čerpať 22 miliónov eur denne. Tri mesiace sa hovorí o tom, že treba čerpať peniaze rýchlejšie, ministerstvo pani Remišovej ich čerpá 4 násobne pomalšie ako je nevyhnutné na záchranu eurofondov.

Dúfajú, že sa novému ministrovi bude dariť a tieto eurofondy , ktoré sú nevyčerpané t.j. 5 miliárd eur vyčerpá. Dva a pol roka nebola daná žiadna výzva na eurofondy, čiže žiadny uchádzači sa ani nemôžu uchádzať o eurofondy.

„Ministerka Remišová, to všetko zvaľuje na predchádzajúce vlády a aj na iné ministerstvá, ktoré pracujú ako sprostredkovateľské orgány. Za 4 roky sa nevyčerpali skoro žiadne peniaze a to pani ministerka, už vymenila dvoch štátnych tajomníkov a jedného riaditeľa spoločnosti IT v Košiciach. A už teraz je jasné, že za osem mesiacov tieto peniaze vyčerpať nedokáže“, uviedol poslanec Richard Raši.

Michal Kaliňák sa takisto vyjadril k tejto téme. „Veronika Remišová 3 roky sabotovala regionálny rozvoj a aby nebolo málo, na eurofondoch spáchala obrovskú sabotáž. Remišová uvalila na samosprávy eurofondovú depresiu, tri roky viedla ministerstvo so silným názvom, ale úplne chabým obsahom“. uviedol Michal Kaliňák.

Podľa Michala Kaliňáka, regionálny rozvoj nemôže viesť bábko herečka ani jadrový fyzik, ale človek, ktorý žije v realite, v regióne a rozumie sa danej veci.

Pán Blcháč primátor mesta Liptovský Mikuláš sa taktiež vyjadril k problémy nevyčerpaných eurofondov. Eurofondy sú významným prvkom pri dobiehaní investičného dlhu, ktorý mestá a obce evidujú. Blcháč sa vyjadril, že veľmi prekvapuje stav, keď na jednej strane počúvame eurofondy sa čerpajú veľmi dobre a na druhej strane realita je úplne iná, je taká ako ju popísal pán Raši.