Rastislav Káčer: Slovensko je pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine pri pokrývaní vojenských a materiálnych potrieb, ale aj pri jej komplexnej obnove a rekonštrukcii

Autor: Jana Kováčová
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer
ZDROJ FOTO: facebook.com/kacerrastislav
,,Rusko musí za škody na Ukrajine niesť politickú, finančnú aj trestnoprávnu zodpovednosť,“ uviedol Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer na svojej sociálnej sieti.
Podľa jeho slov, na rezorte diplomacie sa stretol s námestníčkou ministerstva zahraničných vecí USA pre civilnú bezpečnosť, demokraciu a ľudské práva Uzrou Zeyovou. Diskutovali o stave demokracie vo svete a v našom regióne, ochrane právneho štátu, boji s korupciou, probléme šírenia dezinformácií, slobode médií či ľudských právach vrátane práv LGBTI osôb. V súvislosti s pokračujúcou ruskou vojnou proti nášmu susedovi, Rastislav Káčer opätovne zdôraznil, že Slovensko je pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine pri pokrývaní jej naliehavých vojenských a materiálnych potrieb, ale aj pri jej komplexnej obnove a rekonštrukcii.
,,Obnova a rekonštrukcia vojnou zničenej susednej krajiny si vyžiada obrovské zdroje, je logické a spravodlivé, aby sa na nich podieľala aj Ruská federácia ako agresor. Naše rokovanie zároveň potvrdilo strategické partnerstvo medzi Slovenskom a Spojenými štátmi.  Zhodne sme odsúdili systematické a vážne porušovanie ľudských práv na Ukrajine  zo strany Ruskej federácie a potvrdili sme odhodlanie pokračovať v podpore nášho suseda tak dlho, ako to bude potrebné,“ uviedol Rastislav Káčer.
Podľa neho, Čína podľa nás predstavuje globálnu bezpečnostnú výzvu, ktorej je potrebné venovať pozornosť. ,,A práve spolupráca Spojených štátov, Európskej únie  a podobne zmýšľajúcich demokratických krajín je kľúčom k udržaniu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách a hodnotách, ktoré v transatlantickom priestore zdieľame,“ dodal.