Prvá prehra Roberta Fica! Rozprava o „mafiánskom balíčku“ sa odkladá

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Robert Fico
Vyzerá to tak, že plány vládnej koalície boli narušené pod intenzívnym tlakom opozície. Sas a Progresívne Slovensko hlásia prvú výhru v boji proti kontroverznej novele zákona, ktorá má zrušiť Špeciálnu prokuratúru, znížiť tresty za korupciu a upraviť zákon o ochrane oznamovateľov.

Vyzerá to tak, že plány vládnej koalície boli narušené pod intenzívnym tlakom opozície. Sas a Progresívne Slovensko hlásia prvú výhru v boji proti kontroverznej novele zákona, ktorá má zrušiť Špeciálnu prokuratúru, znížiť tresty za korupciu a upraviť zákon o ochrane oznamovateľov.

Novela trestnej legislatívy bola na začiatku decembra odsúhlasená vládou. Od plnenia jej funkcie ju delí prerokovanie parlamentom. Brzdia ju však debaty o štátnom rozpočte, ktoré sú momentálne vládnou prioritou. Napriek Ficovmu pôvodnému plánu sa pojednávanie o legislatívnych zmenách poslancom na stôl pred Vianocami nedostane.

Strany SaS a Progresívne Slovensko, radostne oznamujú, že sa rokovanie v poslaneckej snemovne presúva až na 8. január. Ako píše TASR, predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) vyhlásil, že do Vianoc má v pláne aby Národná rada SR prerokovala štátny rozpočet s jeho príslušnými kapitolami a tri ďalšie vládne návrhy. Následne chce schôdzu prerušiť a pokračovať až po novom roku 8. januára.

A čo na to opozícia? Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka označuje túto skutočnosť za malé víťazstvo. Alternácie vo vládnom programe sú podľa neho prvou prehrou Roberta Fica (Smer-SD). Znamená to prvú prehru Roberta Fica. Veľmi chcel rušiť špeciálnu prokuratúru a znižovať tresty za korupciu už pred Vianocami, ako darček svojim oligarchom. Plné námestia a dôrazný boj v parlamente ho však donútili ustúpiť, čo vôbec nečakali,“ vyjadril sa na sociálnej sieti Šimečka.

Podľa jeho slov však nič nekončí. Avizuje, že tlak na vládu musí pokračovať aj po novom roku. Cieľom opozície je novelu úplne zastaviť. V posledných týždňoch boli mestá po celom Slovensku zaplnené protestami, ktoré iniciovalo Progresívne Slovensko. Doposiaľ všetko naznačuje, že ich doterajšia politika v snahe o zrušenie Novely trestného zákona funguje. V protestoch plánuje pokračovať aj v januári.

Pôvodný plán premiéra Roberta Fica bolo prerokovať novelu trestného zákona ešte do konca decembra v skrátenom legislatívnom konaní. To sa mu však podľa všetkého nepodarí. Spomínaná kontroverzná novela má priniesť zrušenie Špeciálnej prokuratúry aj skrátenie trestov za korupčnú činnosť či zmeny v zákone o ochrane oznamovateľov.

Prekvapivo sa voči jej uzneseniu sa ohradil aj samotný vedúci Generálnej prokuratúry, pod ktorú ma po novom spadať celý oddiel Špeciálnej prokuratúry. Maroš Žilinka sa obáva, že alternácie v zákone o ochrane oznamovateľov by spôsobili retroaktivitu, ktorá je zásadne protiústavná. Zákon totiž žiada, aby dňom účinnosti novely zanikla už nadobudnutá ochrana. Viac sa dočítate TU.

Vládna koalícia navrhla začiatkom decembra reformu trestnej politiky. V rámci jej pôvodného uznesenia navrhuje úplne zrušenie Špeciálnej prokuratúry na čele s Danielom Lipšicom ku 15. januáru. Podľa vlády majú tieto kroky viesť ku posilneniu právneho štátu a eliminácii sporov medzi Generálnou a Špeciálnou prokuratúrou. Pod náporom opozície a občanov však táto vidina nie je až tak istá ako sa pôvodne zdala. Najbližšie týždne tak budú kľúčové.