Prostriedky na realizáciu nového Vojenského archívu vyčlenil rezort vo vlastnom rozpočte

Autor: Redakce
Ministerstvo obrany (MO) SR vyhlásilo verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu na novú budovu Vojenského archívu (VA) v Trnave.
Ako sa uvádza vo vestníku verejného obstarávania, predpokladaná hodnota zákazky bez DPH je 829.181 eur, o víťazovi rozhodne najnižšia predložená ponuka. Záujemcovia majú čas prihlásiť sa do 19. decembra. Budova VA bude realizovaná na pozemku mimo zastavaného územia Trnavy, v blízkosti Malženickej cesty. Pozemok je majetkovoprávne vyrovnaný vo vlastníctve SR a v správe MO. Keďže bude realizátor narábať s utajovanými skutočnosťami, v podmienkach účasti v súťaži sú na záujemcov aj špeciálne bezpečnostné požiadavky. Úmysel pristúpiť k výstavbe archívu oznámili v septembri v Trnave rezortný minister Jaroslav Naď a minister financií Igor Matovič (obaja OĽANO). 


Realizácia sa uskutoční po rokoch nenaplnených prísľubov predchádzajúcich vedení MO. Archív už niekoľko desaťročí sídli v podmienkach nevhodných na archívnictvo objektov historickej Trnavskej univerzity z roku 1615. Sú národnou kultúrnou pamiatkou so špecifickými požiadavkami na obnovu, ktoré sa nezlučujú s požiadavkami na moderné fungovanie archívu. VA na novom mieste dostane päťposchodový depozitár s kapacitou na 41 kilometrov spisov, administratívnu budovu pre zhruba štyri desiatky zamestnancov, bádateľne a ďalšie priestory. Objekt bude spĺňať viaceré environmentálne požiadavky. Prostriedky na realizáciu vyčlenil rezort vo vlastnom rozpočte.


ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook